Novotel Luxembourg Centre

Hotell med Träningslokal

4 stjärnor
8,6
Utomordentligt
baserat på 4077 omdömen
4 077 verifierade omdömen
ons 30/9
-
tors 1/10
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
1 319 kr
/Billigaste Pris per natt
Rumstyp
Leverantör
Per natt totalt
Superior-rum, 1 queen size-säng
1 319 kr
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
1 553 kr
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
1 643 kr
Om
Rum
Faciliteter
Omdömen
Plats

About Novotel Luxembourg Centre, Luxemburg

Renlighet
8,9
Bekvämlighet
8,9
Plats
8,8
Tjänster
8,6
Personal
9,2
Valuta för pengarna
8,1
Novotel Luxembourg Centre ligger i Luxemburg och har endast promenadavstånd till Luxemburg Järnvägsstation. Det ligger idealt till för gäster som önskar att upptäcka områdets lokala attraktioner. Det finns ett utbud av faciliteter tillgängligt för boende på Hotel Novotel Luxembourg Centre, så som dygnet-runt-öppen rumsservice, express in- och utcheckning och mötesrum. Dessutom finns det en flerspråkig personal tillgängligt för att erbjuda stöd. Det 4-stjärniga hotellet ligger endast ett stenkast från närliggande barer och klubbar så att gäster också enkelt kan utforska det lokala nattlivet. Novotel Luxembourg Centre erbjuder 150 samtida rum och alla har ett eget badrum. Värme, radio och minibar finns också tillgängligt för gäster. På området finns en restaurant, vilket gör det till ett perfekt ställe att äta på. Det finns även en stilfull bar som är en ideal plats att koppla av med något att dricka före en måltid på. Ett brett utbud av kaféer och restauranger finns i närheten. Novotel Luxembourg Centre ligger inom gångavstånd från Grand Ducal Palace, Notre Dame och Casemates. Adolphe Bridge och Place D'Armes ligger inom en kort promenad bort.

Novotel Luxembourg Centre room price & deals

ons 30/9
-
tors 1/10
Typ av boende
Bokningslänk
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Klassiskt rum, 1 enkelsäng
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, 1 queen size-säng
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Queensize-rum, okänd sängtyp
Queensize-rum, 1 bäddsoffa
Queensize-rum, okänd sängtyp
Queensize-rum, okänd sängtyp
Queensize-rum, okänd sängtyp
Queensize-rum, okänd sängtyp
Queensize-rum, 1 bäddsoffa
Superior-rum, 1 queen size-säng
Superior-rum, 1 queen size-säng
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, 1 queen size-säng
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Executive-rum, 1 queen size-säng
Executive-rum, okänd sängtyp
Executive-rum, 1 queen size-säng
Executive-rum, okänd sängtyp
Executive-rum, 1 queen size-säng
Executive-rum, 1 queen size-säng
Executive-rum, 1 queen size-säng
Executive-rum, 1 queen size-säng
Executive-rum, 1 queen size-säng
Executive-rum, 1 queen size-säng
Executive-rum, okänd sängtyp
Standardrum, 1 queen size-säng
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.

Hotell Amenities & Facilities

  • Träningslokal
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Te/kaffebryggare
  • Kaffemaskin
  • Affärscentrum
  • Flat-screen TV
  • TV

Novotel Luxembourg Centre Reviews

8,6
Utomordentligt
4077 verifierade omdömen
Fantastiskt
2070
Utomordentligt
1054
Bra
567
Okej
173
Till belåtenhet
105
Mediokert
47
Dåligt
61
Sortera efter:Senaste

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Leverantörsomdömen

Novotel Luxembourg Centre room booking info

Icheckning/Utcheckning

Incheckning när som helst efter 15:00, utcheckning när som helst före 12:00

Avbokning/förskottsbetalning

Regler för avbokning/förskottsbetalningar varierar beroende på rumstyp och leverantör.

Frequently asked questions

  • Hur står sig Novotel Luxembourg Centre jämfört med andra 4-stjärniga hotell i Luxemburg?

    Det finns en skillnad på 1 265 kr per natt i genomsnittspriset för 4-stjärniga hotell i Luxemburg (3 115 kr per natt) och den genomsnittliga kostnaden per natt på Novotel Luxembourg Centre (1 850 kr per natt).

  • Hur långt är det mellan Novotel Luxembourg Centre och Luxembourg?

    Köravståndet mellan Luxembourg och Novotel Luxembourg Centre är 5,8 km och tar generellt 10 min att köra. Körtiden kan variera beroende på tid på dygnet och trafiken.

  • Hur tar man sig bäst till Novotel Luxembourg Centre från Luxembourg?

    Om du letar efter ett enkelt sätt att ta dig från Luxembourg till Novotel Luxembourg Centre kan det vara värt att ringa en taxi eller beställa en samåkningstjänst som tar dig till hotellet, och runt i staden under din vistelse.

  • Är Novotel Luxembourg Centre djurvänligt?

    Gäster på Novotel Luxembourg Centre är välkomna att ta med sina hundar under sin vistelse.

  • Finns det olika matalternativ på Novotel Luxembourg Centre?

    Ja, Novotel Luxembourg Centre har en restaurang där du kan äta på plats eller beställa mat att ta med dig. Det finns även många andra högkvalitativa alternativ då det kommer till mat i Luxemburg för den som letar efter något annat. Gäster som bor på Novotel Luxembourg Centre kan beställa mat direkt från köket upp till sina rum.

  • Har Novotel Luxembourg Centre pool?

    Tyvärr visar inte våra uppgifter om det finns en pool på Novotel Luxembourg Centre. Vi rekommenderar därför att du ringer till hotellets reception för att ta reda på det. Telefonnumret till Novotel Luxembourg Centre är +352 248 781.

  • Vilket är telefonnumret till Novotel Luxembourg Centre?

    Om du har frågor eller funderingar om din vistelse på Novotel Luxembourg Centre kan du ringa +352 248 781 för att prata med en receptionist.

  • Har Novotel Luxembourg Centre Wi-Fi?

    Ja, Novotel Luxembourg Centre erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Finns det ett gym eller ett fitness-center tillgängligt för gäster som bor på Novotel Luxembourg Centre?

    Det finns ett gym tillgängligt för de gäster som bor på Novotel Luxembourg Centre. De flesta hotellgym är inte öppna dygnet runt, så se till att fråga i receptionen om gymmets öppettider.

  • Vilken tid är utcheckningen för Novotel Luxembourg Centre?

    Standard utcheckningstiden på Novotel Luxembourg Centre är 12:00. Gäster kan checka in efter 15:00.

  • Vad är priset för ett rum på Novotel Luxembourg Centre?

    Kostnaden varierar beroende på vilket typ av rum du föredrar och dina resedatum. Genomsnittspriset per natt på Novotel Luxembourg Centre, Luxemburg ligger på 2 915 kr, men du kan hitta bra erbjudanden för så lite som 1 638 kr. Du kan se alla priserna för din resa i formuläret ovan.

  • Finns det tvättservice i Novotel Luxembourg Centre?

    Ja, du kan få dina kläder tvättade med tvättservicen på Novotel Luxembourg Centre, Luxemburg. Bland bekvämligheterna ingår både strykjärn och strykbräda.

  • Hur många bolag söker momondo igenom efter hotell i Luxemburg?

    Antalet tillgängliga leverantörer av hotell i Luxemburg var 692 i september 2026.

  • När uppdaterade momondo senast priserna för hotell för Luxemburg?

    Priser för hotell i Luxemburg uppdateras varje dag.

Places of interest near Novotel Luxembourg Centre

Attractions in Luxemburg, Luxembourg curated by momondo
Här ligger Novotel Luxembourg Centre: 35 rue du Laboratoire, Luxemburg, Luxembourg

Top landmarks

  • Nationalmusée fir Naturgeschicht0.5 km
  • Abtei Neimënster0.6 km
  • Luxemburg City History Museum0.6 km
  • Kathedral Notre-Dame0.7 km
  • Groussherzogleche Palais0.7 km
  • Casemates0.7 km
  • Gëlle Fra0.8 km
  • Place Guillaume II0.8 km
  • Hôtel de ville de Luxembourg0.8 km
  • Adolphe-Bréck0.9 km
  • Plëss d'Arem0.9 km
  • Casino Luxemburg0.9 km

momondo’s favorite Luxemburg hotels

Hotel Parc Belair, WorldHotels Distinctive

111, Avenue Du Dix Septembre, Luxemburg, Luxembourg

8,0
4 stjärnor

1 360 kr

ibis Styles Luxembourg Centre Gare

30 Rue Joseph Junck, Luxemburg, Luxembourg

7,9
3 stjärnor

1 319 kr

Ibis Budget Luxembourg Aéroport

Route de Trèves, Luxemburg, Luxembourg

7,8
2 stjärnor

854 kr

Sofitel Luxembourg Le Grand Ducal

40 Bd D'Avranches, Luxemburg, Luxembourg

8,7
5 stjärnor

2 602 kr

Hotel Parc Plaza, WorldHotels Distinctive

5 Avenue Marie-Thérèse, Luxemburg, Luxembourg

8,1
3 stjärnor

1 210 kr

Hotel Parc Belle-Vue

Avenue Marie-Therese, 5, Luxemburg, Luxembourg

7,7
3 stjärnor

1 087 kr

Melia Luxembourg

1 Park Drai Eechelen, Luxemburg, Luxembourg

8,9
4 stjärnor

1 953 kr

Hotel Christophe Colomb

10, Rue d'Anvers, Luxemburg, Luxembourg

7,9
3 stjärnor

1 485 kr

Youth Hostel Luxembourg City

2, rue du Fort Olisy, Luxemburg, Luxembourg

8,1
3 stjärnor

433 kr

Spara pengar när du bokar hotell med momondo

De bästa hotellerbjudandena

De bästa hotellerbjudandena

Se erbjudanden från över tre miljoner hotell och boenden på ett och samma ställe.

Gratis avbokning

Gratis avbokning

Använd våra filter för att hitta boenden med gratis avbokning.

Miljontals omdömen

Miljontals omdömen

Kontrollera betyg baserat på miljontals gästomdömen.

Prisbevakning

Prisbevakning

Inte redo att boka? Skapa en för att hålla koll på priserna.

Ett enklare sätt att hantera din resa till Luxemburg

Vi gör det superenkelt att schemalägga, organisera och resa med vänner och familj. Trips är gratis – och tillgängligt för dig att använda oavsett var du bokar.

Bli meddelad när priserna sjunker

Dagliga prisförändringar i din inkorg – endast med Prisbevakning.
2 gäster, 1 rum
ons 30/9
tors 1/10

Hitta bättre resultat för din vistelse i Luxemburg

Populära städer i Luxembourg