Athena Motel

Hotell med Rumservice

4 stjärnor
8,9
Utomordentligt
baserat på 151 omdömen
151 verifierade omdömen
tis 27/10
-
ons 28/10
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
718 kr
/Billigaste Pris per natt
Rumstyp
Leverantör
Per natt totalt
Executive-rum, okänd sängtyp
718 kr
Executive-rum, okänd sängtyp
756 kr
Standardrum, okänd sängtyp
841 kr
Om
Rum
Faciliteter
Omdömen
Plats

About Athena Motel, Christchurch

Renlighet
9,4
Bekvämlighet
9,2
Plats
9,4
Tjänster
9,1
Personal
9,6
Valuta för pengarna
9,1
Rökfria Athena Motel & Apartments är ett motell med business-service, kemtvätt och tvättmöjligheter. Dessutom erbjuds gratis wi-fi i allmänna utrymmen och avgiftsfri parkering. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och en trädgård. Städning är tillgänglig på begäran. Athena Motel & Apartments erbjuder 15 luftkonditionerade rum med strykjärn/strykbräda. Sängarna har bäddmadrasser. 40-tums smart-tv med digitalkanaler. Detta motell i Christchurch erbjuder sina gäster gratis wi-fi, med en hastighet på 50+ Mbps. Städning sker på begäran.

Athena Motel room price & deals

tis 27/10
-
ons 28/10
Typ av boende
Bokningslänk
Executive-rum, okänd sängtyp
Executive-rum, okänd sängtyp
Executive-rum, okänd sängtyp
Executive-rum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.

Motell Amenities & Facilities

  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Te/kaffebryggare
  • Gratis parkering
  • Affärscentrum
  • Flat-screen TV
  • TV
  • Kabel- eller satellit-TV
  • Gratis toalettartiklar
  • Internet

Athena Motel Reviews

8,9
Utomordentligt
151 verifierade omdömen
Fantastiskt
104
Utomordentligt
26
Bra
11
Okej
4
Till belåtenhet
1
Mediokert
3
Dåligt
2
Sortera efter:Senaste

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Athena Motel room booking info

Icheckning/Utcheckning

Incheckning när som helst efter 14:00, utcheckning när som helst före 10:00

Avbokning/förskottsbetalning

Regler för avbokning/förskottsbetalningar varierar beroende på rumstyp och leverantör.

Licensnummer: 9429035984955

Frequently asked questions

  • Hur långt är det mellan Athena Motel och Christchurch?

    Athena Motel ligger 6,8 km från Christchurch. Du kan förvänta dig att körningen från Athena Motel till Christchurch kommer ta ungefär 12 min. Det kan vara värt att kolla upp vilka tider det är rusningstrafik om du vill spara tid.

  • Hur tar man sig bäst till Athena Motel från Christchurch?

    Athena Motel erbjuder parkering för hotellets gäster. Det kan därför vara smidigt att ta sig från Christchurch till hotellet, och även runt i Christchurch, med en hyrbil. Hyrbilar i Christchurch kostar i genomsnitt 120 kr per dag. Ett annat mer vanligt alternativ är att helt enkelt ta en taxi eller använda sig av en samåkningstjänst för att ta sig från flygplatsen till Athena Motel. Den närmsta flygplatsen från hotellet är Christchurch.

  • Finns det olika matalternativ på Athena Motel?

    Ett av de enklaste alternativen för gäster i Christchurch som bor på Athena Motel är att beställa upp mat till rummet vilket är ett alternativ som finns tillgängligt för alla hotellgäster.

  • Har Athena Motel pool?

    Tyvärr visar inte våra uppgifter om det finns en pool på Athena Motel. Vi rekommenderar därför att du ringer till hotellets reception för att ta reda på det. Telefonnumret till Athena Motel är +64 3348 3160.

  • Vilket är telefonnumret till Athena Motel?

    Du kan ringa +64 3348 3160 om du har frågor om hotellet eller din vistelse på Athena Motel.

  • Har Athena Motel Wi-Fi?

    Ja, Athena Motel erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Vilken tid är utcheckningen för Athena Motel?

    Standard utcheckningstiden på Athena Motel är 10:00. Gäster kan checka in efter 14:00.

  • Vad är priset för ett rum på Athena Motel?

    Genomsnittspriset för en natt på Athena Motel som nyligen hittats är 878 kr och kan ligga så lågt som 638 kr/natt. Observera att priserna kan påverkas av resedatum, rumstyp och tillgänglighet. Det enda du behöver göra för att se aktuella erbjudanden är att ange dina datum i formuläret ovan.

  • Finns det tvättservice i Athena Motel?

    Ja, det finns tillgänglig tvättservice för gäster som bor på Athena Motel, Christchurch. Du kan lämna ditt resestrykjärn hemma och i stället använda strykjärnet på boendet.

  • Hur många bolag söker momondo igenom efter hotell i Christchurch?

    Från och med oktober 2026 finns det 2 244 bolag att välja mellan för hotell i Christchurch.

  • När uppdaterade momondo senast priserna för hotell för Christchurch?

    Priserna för hotell i Christchurch uppdateras dagligen.

Places of interest near Athena Motel

Attractions in Christchurch, Nya Zeeland curated by momondo
Här ligger Athena Motel: 160 Riccarton Road, Christchurch 8041

Top landmarks

  • University of Canterbury1.1 km
  • Mona Vale1.4 km
  • Addington Raceway1.5 km
  • Apollo Projects Stadium1.7 km
  • CBS1.8 km
  • The Christchurch Botanic Gardens2 km
  • Hagley Park2.3 km
  • Christ's College2.6 km
  • Canterbury Museum2.6 km
  • Christchurch Art Gallery2.9 km
  • Victoria Clock Tower3 km
  • Christchurch Casino3.1 km

momondo’s favorite Christchurch hotels

Hotel Give

12 Hereford Street, Christchurch

8,7
3 stjärnor

575 kr

Commodore Airport Hotel

449 Memorial Avenue, Christchurch

9,3
4 stjärnor

1 355 kr

BreakFree on Cashel Christchurch

165 Cashel Street, Christchurch

8,1
3 stjärnor

544 kr

Novotel Christchurch Cathedral Square

52 Cathedral Square, Christchurch

8,2
4 stjärnor

1 526 kr

The Bealey Quarter

247 Bealey Avenue, Christchurch

8,0
5 stjärnor

475 kr

Chateau on the Park, a Doubletree by Hilton hotel

189 Deans Avenue, Riccarton, Christchurch

8,6
4 stjärnor

1 437 kr

Pavilions Hotel

42 Papanui Road, Christchurch

8,8
4 stjärnor

904 kr

Ibis Christchurch

107 Hereford Street, Christchurch

8,2
3 stjärnor

1 161 kr

Nearby accommodation in Christchurch

Woolston

See more

Arcadia Motel

564 Ferry Road, Christchurch

8,2
3 stjärnor

1 005 kr

Visa erbjudanden för hotell

30m2 Tiny Home with Parking 5 Mins to One NZ Stadium

Christchurch

7,8

773 kr

Visa erbjudanden för hotell

Cozy Outdoor Bath Hideaway 5min From Cbd

Christchurch

9,0

783 kr

Visa erbjudanden för hotell

Addington

See more

Jailhouse Accommodation - Hostel

338 Lincoln Road, Christchurch

8,3
2 stjärnor

515 kr

Visa erbjudanden för hotell

Addington Court Motel

197 Lincoln Road, Christchurch

8,6
4 stjärnor

842 kr

Visa erbjudanden för hotell

City Town House Red

Christchurch

9,4

446 kr

Visa erbjudanden för hotell

Warm & Cozy Near Hagley Park & Court Theatre

Christchurch

9,5

6 313 kr

Visa erbjudanden för hotell

319 Addington Motel

319 Selwyn Street, Christchurch

8,6
3 stjärnor

694 kr

Visa erbjudanden för hotell

2 on Whiteleigh and 239 on Lincoln Motel

2 Whiteleigh Avenue, Christchurch

8,9
3 stjärnor

859 kr

Visa erbjudanden för hotell

Raceway Motel

222 Lincoln Road, Christchurch

8,7
3 stjärnor

535 kr

Visa erbjudanden för hotell

Cbd New 2 Bed 2 Baths By Hagley Park With Parking

Christchurch

8,4

1 426 kr

Visa erbjudanden för hotell

Convenient 1Bed Studio with Ensuite By Hagley Park

Christchurch

7,1

862 kr

Visa erbjudanden för hotell

Merivale

See more

Colonial Inn Motel

43 Papanui Road, Christchurch

7,3
3 stjärnor

624 kr

Visa erbjudanden för hotell

Randolph Motel Apartments

79 Papanui Road, Merivale, Christchurch

8,8
5 stjärnor

1 050 kr

Visa erbjudanden för hotell

Milano Motor Lodge

87 Papanui Road, Christchurch

9,6
4 stjärnor

1 074 kr

Visa erbjudanden för hotell

De Lago Motel Apartments

31 Papanui Road, Christchurch

8,9
4 stjärnor

895 kr

Visa erbjudanden för hotell

Merivale Manor

122 Papanui Road, Christchurch

9,0
5 stjärnor

1 328 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel Carlton Mill

17 Bealey Avenue, Christchurch

8,1
3 stjärnor

1 008 kr

Visa erbjudanden för hotell

Adelphi Motel

49 Papanui Road, Christchurch

9,3
4 stjärnor

922 kr

Visa erbjudanden för hotell

Merivale Court Family Suit

Christchurch

6,6

932 kr

Visa erbjudanden för hotell

The Elmwood Motel

91 Papanui Road, Christchurch

9,2
4 stjärnor

1 050 kr

Visa erbjudanden för hotell

Riccarton

See more

Samhil Motor Lodge

12 Riccarton Road, Christchurch

7,6
3 stjärnor

704 kr

Visa erbjudanden för hotell

Parkview On Hagley

1 Riccarton Road, Christchurch

7,3
4 stjärnor

711 kr

Visa erbjudanden för hotell

Quality Suites Amore

168 Riccarton Road, Christchurch

8,8
4 stjärnor

813 kr

Visa erbjudanden för hotell

Tower Junction Motor Lodge

112 Blenheim Road, Christchurch

8,6
4 stjärnor

753 kr

Visa erbjudanden för hotell

Grand Riccarton Hotel

106 Mandeville Street, Christchurch

8,2
4 stjärnor

786 kr

Visa erbjudanden för hotell

Chateau on the Park, a Doubletree by Hilton hotel

189 Deans Avenue, Riccarton, Christchurch

8,6
4 stjärnor

1 437 kr

Visa erbjudanden för hotell

Carnmore Hagley Park

22 Riccarton Road, Christchurch

8,4
4 stjärnor

732 kr

Visa erbjudanden för hotell

The Towers on the Park

7 Kilmarnock Street, Christchurch

8,1
4 stjärnor

762 kr

Visa erbjudanden för hotell

Daffodil Motel

46 Riccarton Road, Christchurch

8,6
4 stjärnor

892 kr

Visa erbjudanden för hotell

Spara pengar när du bokar hotell med momondo

De bästa hotellerbjudandena

De bästa hotellerbjudandena

Se erbjudanden från över tre miljoner hotell och boenden på ett och samma ställe.

Gratis avbokning

Gratis avbokning

Använd våra filter för att hitta boenden med gratis avbokning.

Miljontals omdömen

Miljontals omdömen

Kontrollera betyg baserat på miljontals gästomdömen.

Prisbevakning

Prisbevakning

Inte redo att boka? Skapa en för att hålla koll på priserna.

Ett enklare sätt att hantera din resa till Christchurch

Vi gör det superenkelt att schemalägga, organisera och resa med vänner och familj. Trips är gratis – och tillgängligt för dig att använda oavsett var du bokar.

Bli meddelad när priserna sjunker

Dagliga prisförändringar i din inkorg – endast med Prisbevakning.
2 gäster, 1 rum
tis 27/10
ons 28/10