Hotel Birkenhof

Hotell med Utomhuspool

3 stjärnor
sön 2/8
-
mån 3/8
2 gäster, 1 rum
Leverantör
Leverantör för Hotel Birkenhof
Leverantör för Hotel Birkenhof
Leverantör för Hotel Birkenhof
Om
Rum
Faciliteter
Omdömen
Plats

Om Hotel Birkenhof, Hinterglemm

Renlighet
9,7
Bekvämlighet
9,5
Plats
9,8
Tjänster
9,2
Personal
9,9
Valuta för pengarna
8,9
Hotel Birkenhof är beläget i Hinterglemm och erbjuder , 3-stjärniga boenden, liksom bubbelpool, ski-in/ski-out faciliteter och utomhuspool. Här finns även bastu, skönhetssalong och gratis trådlöst internet på allmänna platser. Boende på detta hotellet kan njuta av fastighetens trädgårdar. För de som reser med barn erbjuder Hotel Birkenhof spelrum. Fritidsaktiviteter inkluderar minigolf. Hotel Birkenhof är försedd med 18 rum, där alla är utrustade med ett utbud av faciliteter för att försäkra sig om att gästerna har en angenäm vistelse. Här finns en restaurang, vilket gör det till ett idealt ställe att äta på. Ett stort sortiment av restauranger kan även hittas i området.

Rumspriser & erbjudanden för Hotel Birkenhof

sön 2/8
-
mån 3/8

Hotell-bekvämligheter & faciliteter

  • Utomhuspool
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Gratis WiFi
  • Gratis parkering
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Flat-screen TV
  • TV
  • Kabel- eller satellit-TV
  • Gratis toalettartiklar

Pool och spa

  • Takpool
  • Uppvärmd pool
  • Infinity pool
  • Spa
  • Bubbelpool
  • Utomhuspool
  • Bastu
  • Pool med utsikt

Badrum

  • Dusch
  • Badkar
  • Hårfön
  • Toalett
  • Toalettpapper
  • Morgonrock
  • Privat badrum

Saker att göra

  • Vandring
  • Spelrum
  • Cykling
  • Skidåkning
  • Mini-golf
  • Nära pisten

Utomhus

  • Terrass/uteplats
  • Strandstolar
  • Grill
  • Balkong
  • Trädgård

Allmänt

  • Vardagsrum
  • Bäddsoffa
  • Telefon
  • Heltäckningsmatta
  • Skidförvaring

Grundläggande bekvämligheter

  • Gratis WiFi
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Internet
  • Gratis toalettartiklar
  • Värme

Media och underhållning

  • Radio
  • Flat-screen TV
  • Kabel- eller satellit-TV
  • TV

Restauranger

  • Dietspecifika menyer (vid begäran)
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Försäljningsautomat (drycker)

Tillgänglighet och lämplighet

  • Husdjur får medtagas vid förfrågan. Kostnader kan tillkomma.
  • Rökning förbjuden
  • Rökningsområden

Tjänster och bekvämligheter

  • Kassaskåp
  • Hammam (turkiskt bad)
  • Försäljning av liftkort

Parkering och transport

  • Gratis parkering
  • Privat parkering

Tvättstuga

  • Strykjärn och strykbräda

Sovrum

  • Väckarklocka

Hälsa och säkerhet

  • Kassaskåp

Omdömen för Hotel Birkenhof

9,4
Fantastiskt223 verifierade omdömen

Rumsbokningsinformation för Hotel Birkenhof

Icheckning/Utcheckning

Incheckning när som helst efter 14:00, utcheckning när som helst före 10:00

Avbokning/förskottsbetalning

Regler för avbokning/förskottsbetalningar varierar beroende på rumstyp och leverantör.

Licensnummer: 50618-000312-2020

Vanliga frågor

  • Hur långt är det mellan Hotel Birkenhof och Salzburg Wolfgang A Mozart?

    Hotel Birkenhof ligger 55,5 km från Salzburg Wolfgang A Mozart. Du kan förvänta dig att körningen från Hotel Birkenhof till Salzburg Wolfgang A Mozart kommer ta ungefär 1 tim 43 min. Det kan vara värt att kolla upp vilka tider det är rusningstrafik om du vill spara tid.

  • Hur tar man sig bäst till Hotel Birkenhof från Salzburg Wolfgang A Mozart?

    Ett väldigt populärt alternativ bland gäster som bor på Hotel Birkenhof är att ta en taxi eller samåkningstjänst från Salzburg Wolfgang A Mozart direkt till hotellet.

  • Är Hotel Birkenhof djurvänligt?

    Gäster på Hotel Birkenhof är välkomna att ta med sina hundar under sin vistelse.

  • Finns det olika matalternativ på Hotel Birkenhof?

    Ja, Hotel Birkenhof har en restaurang där du kan äta på plats eller beställa mat att ta med dig. Det finns även många andra högkvalitativa alternativ då det kommer till mat i Hinterglemm för den som letar efter något annat.

  • Har Hotel Birkenhof pool?

    Ja. Många av momondos användare som reser till Hinterglemm letar specifikt efter hotell med pool. Hotel Birkenhof kan ha regler och riktlinjer för användning av poolen, så se till att fråga receptionen om poolens öppettider och andra detaljer.

  • Vilket är telefonnumret till Hotel Birkenhof?

    För att få hjälp av personal på Hotel Birkenhof kan du ringa +43 6541 6257.

  • Har Hotel Birkenhof Wi-Fi?

    Ja, Hotel Birkenhof erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Vilken tid är utcheckningen för Hotel Birkenhof?

    Tiden för utcheckning är 10:00. Det är en god idé att planera i enlighet med detta innan din avresa för att undvika eventuella avgifter.

  • Vad är priset för ett rum på Hotel Birkenhof?

    Priserna kan variera beroende på rumstyp, datum och tillgänglighet. Just nu kan du hitta fantastiska rumserbjudanden för Hotel Birkenhof mellan 2 023 kr och 2 755 kr per natt. Ange önskade datum i formuläret ovan för att se de bästa erbjudandena för dig.

  • Hur många bolag söker momondo igenom efter hotell i Hinterglemm?

    Från och med juli 2026 finns det 171 bolag att välja mellan för hotell i Hinterglemm.

  • När uppdaterade momondo senast priserna för hotell för Hinterglemm?

    Priserna för hotell i Hinterglemm uppdaterades senast idag.

Intressanta platser nära Hotel Birkenhof

Sevärdheter i Hinterglemm, Österrike utvalda av momondo

Här ligger Hotel Birkenhof: Haidweg 312, 5754 Hinterglemm, Land Salzburg

Mest populära sevärdheterna

Reiterkogelbahn0,3 km

momondos favorithotell i Hinterglemm

Hofers Herzstück

Schwarzacherweg 197, Hinterglemm, Land Salzburg

8,4
1 stjärna

1 379 kr

Hotel Gamshag

Dorfstraße 190, Hinterglemm, Land Salzburg

8,6
3 stjärnor

1 787 kr

Alpen Karawanserai Time Design Hotel

Dorfstraße 222, Hinterglemm, Land Salzburg

8,7
4 stjärnor

2 301 kr

Hotel Garni Valerie

Hasenbachweg 189, Hinterglemm, Land Salzburg

8,5
3 stjärnor

1 058 kr

Wiesergut

Wiesern 48, Hinterglemm, Land Salzburg

9,4
5 stjärnor

4 892 kr

Familotel Lengauer Hof

Lengauer Weg 1, Hinterglemm, Land Salzburg

9,4
4 stjärnor

3 234 kr

Landhaus St Georg inklusive Jokercard

Lengauerweg 318, Hinterglemm, Land Salzburg

8,9
3 stjärnor

1 864 kr

Unterschwarzachhof

Schwarzacherweg 40, Hinterglemm, Land Salzburg

9,5
4 stjärnor

4 748 kr

Spara pengar när du bokar hotell med momondo

De bästa hotellerbjudandena

De bästa hotellerbjudandena

Se erbjudanden från över tre miljoner hotell och boenden på ett och samma ställe.

Gratis avbokning

Gratis avbokning

Använd våra filter för att hitta boenden med gratis avbokning.

Miljontals omdömen

Miljontals omdömen

Kontrollera betyg baserat på miljontals gästomdömen.

Prisbevakning

Prisbevakning

Inte redo att boka? Skapa en för att hålla koll på priserna.

Ett enklare sätt att hantera din resa till Hinterglemm

Vi gör det superenkelt att schemalägga, organisera och resa med vänner och familj. Trips är gratis – och tillgängligt för dig att använda oavsett var du bokar.

Bli meddelad när priserna sjunker

Dagliga prisförändringar i din inkorg – endast med Prisbevakning.
2 gäster, 1 rum
sön 2/8
mån 3/8

Hitta bättre resultat för din vistelse i Hinterglemm

Populära städer i Österrike