Best Western Hotel Der Föhrenhof

Hotell med Restaurang

3 stjärnor
mån 20/7
-
tis 21/7
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
1 298 kr
/Billigaste Pris per natt
Rumstyp
Leverantör
Per natt totalt
Standardrum, okänd sängtyp
1 298 kr
Standardrum, okänd sängtyp
1 406 kr
Standardrum, 1 dubbelsäng
1 503 kr
Om
Rum
Faciliteter
Omdömen
Plats
Utsedd till vinnare av Europas bästa reseapp 2023

Om Best Western Hotel Der Föhrenhof, Hannover

Renlighet
8,7
Bekvämlighet
8,6
Plats
8,4
Tjänster
8,2
Personal
9,2
Valuta för pengarna
7,8
Best Western Hotel Der Foehrenhof är ett hotell där gäster erbjuds tillgång till en snackbar/deli, ett business-center (öppet dygnet runt) och parkering. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som business-service, conciergetjänster och kemtvätt. Best Western Hotel Der Foehrenhof erbjuder 78 rum med värdeförvaringsskåp och kaffe- och tebryggare. Kuddmeny finns tillgänglig. Platt-tv med satellitkanaler. Badrummen har dusch och hårtorkar. Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Boendet tillhandahåller skrivbord, skrivbordsstolar och telefon. Allergitestade sängkläder och strykjärn/strykbräda kan fås på begäran. Städning sker dagligen. Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.

Boendets säkerhetsåtgärder

Förhöjd sanitet

Daglig rengöring, fler hygienprodukter.

Policy för fysisk distansering

Lobbys anpassade för fysisk distansering.

Kontaktfri in- och utcheckning

Minimal kontakt med hotellpersonal och andra gäster.

Rumspriser & erbjudanden för Best Western Hotel Der Föhrenhof

mån 20/7
-
tis 21/7
Typ av boende
Bokningslänk
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, 1 dubbelsäng
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, 1 enkelsäng
Dubbelrum, okänd sängtyp
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.

Hotell-bekvämligheter & faciliteter

  • Restaurang
  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Te/kaffebryggare
  • Kaffemaskin
  • Affärscentrum
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Flat-screen TV
  • Kabel- eller satellit-TV
  • Mötesrum

Tjänster och bekvämligheter

  • Affärscentrum
  • Concierge-service
  • Kassaskåp
  • Valutaväxling på plats
  • Mötesrum
  • Snabbköp på plats
  • Rumservice
  • Utflyktsdisk
  • Reception dygnet runt

Restauranger

  • Dietspecifika menyer (vid begäran)
  • Restaurang
  • Te/kaffebryggare
  • Vattenkokare
  • Mat kan levereras till gästboendet
  • Kaffemaskin
  • Försäljningsautomat (drycker)
  • Försäljningsautomat (snacks)

Tillgänglighet och lämplighet

  • Husdjur får medtagas vid förfrågan. Kostnader kan tillkomma.
  • Hiss
  • Allergivänligt
  • Tillgänglig parkering
  • Allergivänliga rum
  • Rökning förbjuden
  • Rökningsområden

Grundläggande bekvämligheter

  • Gratis WiFi
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Internet
  • Brandsläckare
  • Brandvarnare
  • Värme

Media och underhållning

  • Flat-screen TV
  • Bibliotek
  • Delat lounge/TV-område
  • Böcker
  • Kabel- eller satellit-TV

Tvättstuga

  • Tvättstuga
  • Strykservice
  • Tvätt-/kemtvättsservice
  • Strykjärn och strykbräda
  • Byxpress

Saker att göra

  • Cykeluthyrning
  • Cykling
  • Foosball-spel

Hälsa och säkerhet

  • Daglig städning
  • Förstahjälpenlåda
  • Kassaskåp

Parkering och transport

  • Parkering
  • Privat parkering

Utomhus

  • Terrass/uteplats
  • Trädgård

Arbetsyta

  • Fax/kopieringsmöjligheter
  • Skrivbord

Allmänt

  • Ljudisolerade rum
  • Förvaring

Badrum

  • Hårfön

Familjevänligt

  • Barnsängar tillgängliga

Omdömen för Best Western Hotel Der Föhrenhof

8,1
Utomordentligt
375 verifierade omdömen
Fantastiskt
165
Utomordentligt
85
Bra
70
Okej
34
Till belåtenhet
13
Mediokert
4
Dåligt
4
Sortera efter:Senaste

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Leverantörsomdömen

Rumsbokningsinformation för Best Western Hotel Der Föhrenhof

Icheckning/Utcheckning

Incheckning när som helst efter 14:00, utcheckning när som helst före 11:00

Avbokning/förskottsbetalning

Regler för avbokning/förskottsbetalningar varierar beroende på rumstyp och leverantör.

Vanliga frågor

  • Hur står sig Best Western Hotel Der Föhrenhof jämfört med andra 3-stjärniga hotell i Hannover?

    I Hannover ligger genomsnittspriset på 3-stjärniga hotell på 1 530 kr per natt. Best Western Hotel Der Föhrenhof är 612 kr billigare än stadens genomsnitt med endast 918 kr per natt.

  • Hur långt är det mellan Best Western Hotel Der Föhrenhof och Hannover?

    Körningen från Hannover till Best Western Hotel Der Föhrenhof med avståndet 10,3 km kommer ta dig cirka 19 min beroende på trafiken. Hotell i mer tätbebyggda områden göra att din resetid blir längre.

  • Hur tar man sig bäst till Best Western Hotel Der Föhrenhof från Hannover?

    Om du letar efter ett enkelt sätt att ta dig från Hannover till Best Western Hotel Der Föhrenhof kan det vara värt att ringa en taxi eller beställa en samåkningstjänst som tar dig till hotellet, och runt i staden under din vistelse.

  • Är Best Western Hotel Der Föhrenhof djurvänligt?

    Ja, du kan ta med din hund när du bor på Best Western Hotel Der Föhrenhof.

  • Finns det olika matalternativ på Best Western Hotel Der Föhrenhof?

    Ja, Best Western Hotel Der Föhrenhof har en restaurang där du kan äta på plats eller beställa mat att ta med dig. Det finns även många andra högkvalitativa alternativ då det kommer till mat i Hannover för den som letar efter något annat. Ett av de enklaste alternativen för gäster i Hannover som bor på Best Western Hotel Der Föhrenhof är att beställa upp mat till rummet vilket är ett alternativ som finns tillgängligt för alla hotellgäster.

  • Har Best Western Hotel Der Föhrenhof pool?

    Enligt våra uppgifter finns det ingen pool på Best Western Hotel Der Föhrenhof, men ibland gör hotellen ändringar utan att uppdatera oss. Vi rekommenderar därför att du ringer till Best Western Hotel Der Föhrenhof på +49 511 61 540.

  • Vilket är telefonnumret till Best Western Hotel Der Föhrenhof?

    Om du har frågor om Best Western Hotel Der Föhrenhof eller din bokning kan du ringa direkt till receptionen på +49 511 61 540.

  • Har Best Western Hotel Der Föhrenhof Wi-Fi?

    Ja, Best Western Hotel Der Föhrenhof erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Vilken tid är utcheckningen för Best Western Hotel Der Föhrenhof?

    Utcheckningstiden på Best Western Hotel Der Föhrenhof är 11:00. Sen utcheckning kan vara möjlig vid förfrågan i receptionen.

  • Vad är priset för ett rum på Best Western Hotel Der Föhrenhof?

    Just nu är ett bra genomsnittspris 1 362 kr/natt, och vissa användare har till och med hittat erbjudanden som börjar från endast 853 kr/natt. Priserna kan dock ändras beroende på vilken tid på året du bokar, vilken typ av rum du föredrar etc. Fyll i formuläret ovan för att få erbjudanden för din resa.

  • Finns det tvättservice i Best Western Hotel Der Föhrenhof?

    Boendet erbjuder tvättservice för alla gäster. Behöver du stryka dina kläder? Det finns både strykbräda och strykjärn på boendet.

  • Hur många bolag söker momondo igenom efter hotell i Hannover?

    Från och med juli 2026 finns det 1 443 bolag att välja mellan för hotell i Hannover.

  • När uppdaterade momondo senast priserna för hotell för Hannover?

    Priserna för hotell i Hannover uppdateras dagligen.

Intressanta platser nära Best Western Hotel Der Föhrenhof

Sevärdheter i Hannover, Tyskland utvalda av momondo
Här ligger Best Western Hotel Der Föhrenhof: Kirchhorster Straße 22, 30659 Hannover, Niedersachsen

Mest populära sevärdheterna

  • Eilenriede4.8 km
  • Hanover Zoo5.2 km
  • Hannover Hauptbahnhof7 km
  • Staatsoper Hannover7.3 km
  • Hannover City Centre7.3 km
  • Old Townhall7.7 km
  • Marktkirche7.7 km
  • Neues Rathaus7.9 km
  • Lower Saxony State Museum7.9 km
  • German National Library of Science and Technology8 km
  • Sprengel Museum8.1 km
  • Wilhelm Busch Museum8.6 km

momondos favorithotell i Hannover

Ibis Budget Hannover Hauptbahnhof

Runde Strasse 7, Hannover, Niedersachsen

7,1
1 stjärna

560 kr

Mercure Hotel Am Entenfang Hannover

Eichsfelder Str. 4, Hannover, Niedersachsen

8,5
4 stjärnor

742 kr

Leonardo Hotel Hannover

Tiergartenstrasse 117, Hannover, Niedersachsen

8,4
4 stjärnor

832 kr

DoubleTree by Hilton Hannover Schweizerhof

Hinueberstrasse 6, Hannover, Niedersachsen

8,6
4 stjärnor

1 217 kr

B&B Hotel Hannover-Nord

Rendsburger Straße 7, Hannover, Niedersachsen

8,0
2 stjärnor

570 kr

Mercure Hotel Hannover Mitte

Postkamp 10, Hannover, Niedersachsen

8,1
4 stjärnor

775 kr

Prize By Radisson, Hannover City

Hamburger Allee 50, Hannover, Niedersachsen

8,2
3 stjärnor

628 kr

Grand Palace Hotel Hannover

Lavesstraße 77, Hannover, Niedersachsen

7,9
4 stjärnor

821 kr

Novotel Hannover

Podbielskistrasse 21/23, Hannover, Niedersachsen

8,1
4 stjärnor

886 kr

Närliggande boenden i Hannover

Premier Inn Hannover City University

Hamburger Allee 65, Hannover, Niedersachsen

8,4
3 stjärnor

460 kr

Visa erbjudanden för hotell

elaya hotel hannover city, Trademark by Wyndham

Friedrichswall 21, Hannover, Niedersachsen

6,9
3 stjärnor

628 kr

Visa erbjudanden för hotell

DoubleTree by Hilton Hannover Schweizerhof

Hinueberstrasse 6, Hannover, Niedersachsen

8,6
4 stjärnor

1 217 kr

Visa erbjudanden för hotell

June Six Hotel Hannover City

Kurt-Schumacher-Str. 14/16, Hannover, Niedersachsen

8,3
4 stjärnor

722 kr

Visa erbjudanden för hotell

Congress Hotel am Stadtpark

Clausewitzstrasse 6, Hannover, Niedersachsen

8,0
4 stjärnor

725 kr

Visa erbjudanden för hotell

Yors Hotel Hannover

Fernroder Straße 9, Hannover, Niedersachsen

7,7
3 stjärnor

589 kr

Visa erbjudanden för hotell

Novotel Suites Hannover City

Rundestrasse 9, Hannover, Niedersachsen

7,8
3 stjärnor

744 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel Zentrum Hannover

Odeonstr. 18, Hannover, Niedersachsen

7,3
2 stjärnor

551 kr

Visa erbjudanden för hotell

Yors Boutique Hotel

Ludwigstraße 25-26, Hannover, Niedersachsen

7,7
3 stjärnor

539 kr

Visa erbjudanden för hotell

Kirchrode-Bemerode-Wülferode

Visa mer

Leonardo Hotel Hannover

Tiergartenstrasse 117, Hannover, Niedersachsen

8,4
4 stjärnor

832 kr

Visa erbjudanden för hotell

H+ Hotel Hannover

Bergstrasse 2, Bemerode, Hannover, Niedersachsen

8,5
4 stjärnor

864 kr

Visa erbjudanden för hotell

Gasthaus Hannover

Bockmerholzstraße 4, Hannover, Niedersachsen

7,1
3 stjärnor

696 kr

Visa erbjudanden för hotell

Steffi

54 Meppener Straße 1. Etage, Hannover, Niedersachsen

8,7

763 kr

Visa erbjudanden för hotell

Buchholz-Kleefeld

Visa mer

Msr Hotel Hannover

Baumschulenallee 6, Hannover, Niedersachsen

7,7
3 stjärnor

570 kr

Visa erbjudanden för hotell

Leonardo Hotel Hannover Medical Park

Feodor-Lynen-Strasse 1, Hannover, Niedersachsen

8,2
4 stjärnor

744 kr

Visa erbjudanden för hotell

Ghotel Hotel & Living Hannover

Lathusenstrasse 35, Hannover, Niedersachsen

7,7
3 stjärnor

686 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel Kleefelder Hof

Kleestraße 3A, Hannover, Niedersachsen

7,8
3 stjärnor

812 kr

Visa erbjudanden för hotell

Wyndham Hannover Atrium

Karl-Wiechert-Allee 68, Hannover, Niedersachsen

7,1
4 stjärnor

705 kr

Visa erbjudanden för hotell

Four Points Flex by Sheraton Hannover

Lathusenstrasse 35, Hannover, Niedersachsen

8,0
3 stjärnor

676 kr

Visa erbjudanden för hotell

Restaurant & Logis Steuerndieb

Steuerndieb 1, Hannover, Niedersachsen

7,5
3 stjärnor

985 kr

Visa erbjudanden för hotell

Gaststätte Zur Eiche

Silberstraße 13, Hannover, Niedersachsen

7,0

1 150 kr

Visa erbjudanden för hotell

Eilenriedestift Appartements

Bevenser Weg 10, Hannover, Niedersachsen

8,3
3 stjärnor

908 kr

Visa erbjudanden för hotell

Südstadt-Bult

Visa mer

Courtyard by Marriott Hannover Maschsee

Arthur-Menge-Ufer 3, Hannover, Niedersachsen

8,7
4 stjärnor

1 198 kr

Visa erbjudanden för hotell

Mercure Hotel Hannover City

Willy-Brandt-Allee 3, Hannover, Niedersachsen

8,1
4 stjärnor

879 kr

Visa erbjudanden för hotell

Dormero Hotel Hannover

Hildesheimer Strasse 34-38, Hannover, Niedersachsen

7,9
4 stjärnor

559 kr

Visa erbjudanden för hotell

Me and All Hotel Hannover, by Hyatt

Aegidientorplatz 3, Hannover, Niedersachsen

8,4
4 stjärnor

927 kr

Visa erbjudanden för hotell

limehome Hannover Bleichenstraße

Bleichenstraße 5, Hannover, Niedersachsen

7,7
3 stjärnor

660 kr

Visa erbjudanden för hotell

Aspria Hannover

Rudolf-Von-Bennigsen-Ufer 83, Hannover, Niedersachsen

8,1
4 stjärnor

1 439 kr

Visa erbjudanden för hotell

Reverey

Aegidiendamm 8, Hannover, Niedersachsen

8,4
3 stjärnor

580 kr

Visa erbjudanden för hotell

Spara pengar när du bokar hotell med momondo

De bästa hotellerbjudandena

De bästa hotellerbjudandena

Se erbjudanden från över tre miljoner hotell och boenden på ett och samma ställe.

Gratis avbokning

Gratis avbokning

Använd våra filter för att hitta boenden med gratis avbokning.

Miljontals omdömen

Miljontals omdömen

Kontrollera betyg baserat på miljontals gästomdömen.

Prisbevakning

Prisbevakning

Inte redo att boka? Skapa en för att hålla koll på priserna.

Ett enklare sätt att hantera din resa till Hannover

Vi gör det superenkelt att schemalägga, organisera och resa med vänner och familj. Trips är gratis – och tillgängligt för dig att använda oavsett var du bokar.

Bli meddelad när priserna sjunker

Dagliga prisförändringar i din inkorg – endast med Prisbevakning.
2 gäster, 1 rum
mån 20/7
tis 21/7

Hitta bättre resultat för din vistelse i Hannover

Populära städer i Tyskland