Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa

Hotell med Utomhuspool

4 stjärnor
tors 9/7
-
fre 10/7
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
1 115 kr
/Billigaste Pris per natt
Rumstyp
Leverantör
Per natt totalt
Standardrum, 1 dubbelsäng
1 115 kr
Dubbelrum, okänd sängtyp
1 266 kr
Standardrum, okänd sängtyp
1 281 kr
Om
Rum
Faciliteter
Omdömen
Plats
Utsedd till vinnare av Europas bästa reseapp 2023

Om Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa, Barcelona

Renlighet
9,0
Bekvämlighet
9,1
Plats
9,6
Tjänster
8,5
Personal
9,1
Valuta för pengarna
8,1
Duquesa Suites Landmark Hotel by Duquessa Hotel Collection är ett lägenhetshotell där gäster erbjuds tillgång till en utomhuspool, kaffe/te i allmänt utrymme och conciergetjänster. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Dessutom erbjuds kemtvätt, tvättmöjligheter och dygnet runt-öppen reception. Varje lägenhet erbjuder gratis wi-fi, duntäcke och platt-tv med digitalkanaler. Gratis flaskvatten, hårtork och värdeförvaringsskåp finns också. Duquesa Suites Landmark Hotel by Duquessa Hotel Collection erbjuder 20 luftkonditionerade rum med värdeförvaringsskåp och gratis flaskvatten. Sängarna har duntäcken. 55-tums platt-tv med digitalkanaler. Badrummen har dusch, badrockar, gratis toalettartiklar och hårtorkar. Detta lägenhetshotell i Barcelona erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Uppbäddningsservice erbjuds varje kväll, städning sker dagligen och strykjärn/strykbräda finns på begäran. Detta lägenhetshotell har bland annat en utomhuspool.

Rumspriser & erbjudanden för Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa

tors 9/7
-
fre 10/7
Typ av boende
Bokningslänk
Standardrum, 1 dubbelsäng
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, 2 enkelsängar
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.
Priserna är baserade på 1 natt, inklusive avgifter men exklusive skatter.

Hotell-bekvämligheter & faciliteter

  • Utomhuspool
  • Bar/lounge
  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Te/kaffebryggare
  • Kaffemaskin
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Flat-screen TV
  • TV
  • Gratis toalettartiklar

Kök

  • Vinglas
  • Elektrisk vattenkokare
  • Diskmaskin
  • Ugn
  • Mikrovågsugn
  • Köksutrustning
  • Spishäll
  • Te/kaffebryggare
  • Brödrost
  • Kylskåp
  • Kaffemaskin
  • Matplats
  • Kök
  • Kokvrå

Grundläggande bekvämligheter

  • Gratis WiFi
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Internet
  • Sängkläder
  • Handdukar
  • Brandsläckare
  • Gratis toalettartiklar
  • Schampo
  • Brandvarnare
  • Värme
  • Kroppstvål
  • Luftkonditionering
  • Papperskorgar
  • Balsam

Allmänt

  • Familjerum
  • Havsutsikt
  • Vardagsrum
  • Trägolv eller parkettgolv
  • Bäddsoffa
  • Solarium
  • Ljudisolerade rum
  • Ljudisolering
  • Telefon
  • Stadsutsikt
  • Förvaring

Tjänster och bekvämligheter

  • Biluthyrning
  • Väckningsservice
  • Concierge-service
  • Kassaskåp
  • Rumservice
  • Utflyktsdisk
  • Nyckelåtkomst
  • Nyckelkortsåtkomst
  • Vattenflaska
  • Privat incheckning/utcheckning
  • Reception dygnet runt

Badrum

  • Dusch
  • Bidé
  • Hårfön
  • Toalett
  • Toalettpapper
  • Tandborste
  • Offentligt bad
  • Morgonrock
  • Privat badrum

Tillgänglighet och lämplighet

  • Handikappvänligt
  • Hiss
  • Nås via hiss
  • Rökning förbjuden
  • Toalett med stödhandtag
  • Övre våningar nås med hiss
  • Rökningsområden

Tvättstuga

  • Tvättstuga
  • Strykservice
  • Tvätt-/kemtvättsservice
  • Strykjärn och strykbräda

Sovrum

  • Uttag nära sängen
  • Bäddsoffa
  • Klädhängare
  • Garderob eller klädkammare

Hälsa och säkerhet

  • Daglig städning
  • Övervakningskameror i gemensamma utrymmen
  • Övervakningskameror utanför boendet
  • Säkerhetsvakt dygnet runt

Familjevänligt

  • Barnsängar tillgängliga
  • Barnvänlig buffé
  • Höga barnstolar
  • Barnvakt (tilläggsavgift)

Pool

  • Takpool
  • Utomhuspool
  • Mindre pool

Parkering och transport

  • Flygbuss (tilläggsavgift)
  • Transferservice (mot extra avgift)

Media och underhållning

  • Flat-screen TV
  • TV

Utomhus

  • Terrass/uteplats
  • Strandstolar

Restauranger

  • Bar/lounge
  • Matbord

Arbetsyta

  • Skrivbord

Omdömen för Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa

8,7
Utomordentligt
1891 verifierade omdömen
Fantastiskt
1339
Utomordentligt
277
Bra
149
Okej
54
Till belåtenhet
31
Mediokert
17
Dåligt
24
Sortera efter:Senaste

Visa omdömen som nämner

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Leverantörsomdömen

Rumsbokningsinformation för Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa

Icheckning/Utcheckning

Incheckning när som helst efter 15:00, utcheckning när som helst före 12:00

Avbokning/förskottsbetalning

Regler för avbokning/förskottsbetalningar varierar beroende på rumstyp och leverantör.

Licensnummer: HB-004711

Vanliga frågor

  • Hur står sig Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa jämfört med andra 4-stjärniga hotell i Barcelona?

    I Barcelona ligger genomsnittspriset på 4-stjärniga hotell på 3 321 kr per natt. Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa är 978 kr billigare än stadens genomsnitt med endast 2 343 kr per natt.

  • Hur långt är det mellan Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa och Barcelona-El Prat flygplats?

    Om det är lite trafik tar de 12,4 km mellan Barcelona-El Prat flygplats och Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa ungefär 23 min att köra. Om ditt hotell ligger i ett storstadsområde kan du förvänta dig längre körtid på grund av mer trafik.

  • Hur tar man sig bäst till Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa från Barcelona-El Prat flygplats?

    Ett annat mer vanligt alternativ är att helt enkelt ta en taxi eller använda sig av en samåkningstjänst för att ta sig från flygplatsen till Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa. Den närmsta flygplatsen från hotellet är Barcelona-El Prat flygplats.

  • Finns det olika matalternativ på Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa?

    Om du bor på Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa är du mer än välkommen att beställa mat via hotellets rumsservicemeny.

  • Har Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa pool?

    Ja, Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa har en pool för sina gäster. Hotellpooler har vanligtvis olika öppettider så se till att prata med receptionen innan du använder den.

  • Hur nära ligger Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa från centrum i Barcelona?

    Att ta sig till stadskärnan i Barcelona är enkelt då den endast ligger 0,4 km från Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa. I stadskärnan i Barcelona finner du sevärdheter som La Rambla och andra populära attraktioner och aktiviteter.

  • Vilket är telefonnumret till Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa?

    Det bästa numret att nå Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa på är +34 937 379 125.

  • Har Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa Wi-Fi?

    Ja, Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Vilken tid är utcheckningen för Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa?

    Standard utcheckningstiden på Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa är 12:00. Gäster kan checka in efter 15:00.

  • Vad är priset för ett rum på Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa?

    Gäster kan för närvarande räkna med att betala 3 199 kr i genomsnitt för en natt på Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa, Barcelona. Ange önskade resedatum i formuläret ovan för att hitta erbjudanden från 1 640 kr per natt.

  • Finns det tvättservice i Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa?

    Ja, du kan få dina kläder tvättade med tvättservicen på Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa, Barcelona. Strykutrustning så som strykbrädor och strykjärn finns också tillgängligt.

  • Vad är avståndet från Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa, Barcelona till La Rambla?

  • Hur många bolag söker momondo igenom efter hotell i Barcelona?

    Det finns 7 223 bolag tillgängliga för hotell i Barcelona från och med juli 2026.

  • När uppdaterade momondo senast priserna för hotell för Barcelona?

    Priserna för hotell i Barcelona uppdateras dagligen.

Intressanta platser nära Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa

Sevärdheter i Barcelona, Spanien utvalda av momondo
Här ligger Duquesa Suites Hotel by Grup Duquessa: Pl. de Correus 5, 8002 Barcelona

Mest populära sevärdheterna

  • Museu Picasso Barcelona0.5 km
  • Katedralen i Barcelona0.6 km
  • Barcelona City Centre0.6 km
  • Mirador de Colón0.7 km
  • Liceu0.7 km
  • La Rambla0.8 km
  • Parc de la Ciutadella0.9 km
  • Palau de la Musica Catalana0.9 km
  • Hamn Barcelona1 km
  • Plaça de Catalunya1.2 km
  • Barcelonas universitet1.6 km
  • Passeig de Gràcia2 km

momondos favorithotell i Barcelona

Barceló Sants

Plaza Dels Paisos Catalans, Barcelona

8,7
4 stjärnor

1 609 kr

Hotel SB Glow

Carrer de Badajoz 148-154, Barcelona

8,3
4 stjärnor

1 956 kr

Travelodge Barcelona Poblenou

Carrer De Llacuna 32, Barcelona

7,5
1 stjärna

1 287 kr

Sercotel Porta Barcelona

Avinguda de la Generalitat de Catalunya, 2-6, Barcelona

8,3
3 stjärnor

935 kr

Exe Campus

Vila Universitària, Campus Uab, Barcelona

8,4
4 stjärnor

764 kr

Catalonia Sagrada Familia

Aragó 577-579, Barcelona

8,4
3 stjärnor

1 495 kr

Hesperia Sant Just

Carrer De Frederic Mompou, 1, Barcelona

8,7
4 stjärnor

1 255 kr

Petit Palace Trencadis

Valencia, 157, Barcelona

8,5
4 stjärnor

1 493 kr

Hotel Alimara

Berruguete, 126, Barcelona

8,4
4 stjärnor

1 357 kr

Närliggande boenden i Barcelona

Gracia

Visa mer

La Flor de Gaudí Park Güell

Carrer De Molist 5, Barcelona

8,3
2 stjärnor

428 kr

Visa erbjudanden för hotell

Generator Barcelona

Carrer de Corsega, 377, Barcelona

7,6
1 stjärna

1 474 kr

Visa erbjudanden för hotell

Catalonia Park Güell

Pg. Mare de Déu Del Coll, 10, Barcelona

8,1
3 stjärnor

1 300 kr

Visa erbjudanden för hotell

Casa Fuster

Passeig De Gràcia, 132, Barcelona

8,7
5 stjärnor

2 860 kr

Visa erbjudanden för hotell

Bcnsporthostels

Carrer Perill, 26, Barcelona

6,5
2 stjärnor

1 257 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel Ronda Lesseps

Carrer Ballester,77-81, Barcelona

8,8
4 stjärnor

1 490 kr

Visa erbjudanden för hotell

Bcn Urbaness Bonavista

Francisco Giner 5, Barcelona

8,1
2 stjärnor

1 232 kr

Visa erbjudanden för hotell

Room Casa Gracia

Passeig de Gracia, 116 Bis, Barcelona

8,3
1 stjärna

1 601 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel Travessera

Travessera de Dalt, 121-123, Barcelona

8,1
2 stjärnor

1 392 kr

Visa erbjudanden för hotell

Sant Marti

Visa mer

NH Barcelona Diagonal Poblenou

Carrer d'Alaba, 94-96, Barcelona

8,5
3 stjärnor

1 529 kr

Visa erbjudanden för hotell

ibis Styles Barcelona City Bogatell

Carrer De Llull 71, Barcelona

8,5
2 stjärnor

1 654 kr

Visa erbjudanden för hotell

Naitly Barcelona Poblenou

Sancho de Avila 32-34, Barcelona

8,4
4 stjärnor

1 833 kr

Visa erbjudanden för hotell

Motel One Barcelona-Ciutadella

Passeig de Pujades, 11-13, Barcelona

8,9
3 stjärnor

1 646 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel SB Glow

Carrer de Badajoz 148-154, Barcelona

8,3
4 stjärnor

1 956 kr

Visa erbjudanden för hotell

Zt The Golden Hotel Barcelona

Calle Ávila, 135-139, Barcelona

8,7
4 stjärnor

1 785 kr

Visa erbjudanden för hotell

Sallés Hotel Pere IV

Pallars, 128-130, Barcelona

8,3
4 stjärnor

1 771 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel & Spa Villa Olimpica Suites

Pallars, 121-125, Barcelona

8,5
4 stjärnor

1 856 kr

Visa erbjudanden för hotell

Novotel Barcelona City

Avinguda Diagonal 201, Barcelona

8,4
4 stjärnor

1 937 kr

Visa erbjudanden för hotell

Sants-Montjuïc

Visa mer

Leonardo Royal Hotel Barcelona Fira

Carrer Dels Alts Forns, 40, Barcelona

8,9
4 stjärnor

1 502 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel Indigo Barcelona Plaza Espana

Gran Via de Las Corts Catalanes 322, Barcelona

8,9
4 stjärnor

1 828 kr

Visa erbjudanden för hotell

Best Western Plus Hotel Alfa Aeropuerto

Zona Franca Calle K, Barcelona

8,3
4 stjärnor

1 407 kr

Visa erbjudanden för hotell

Arya Stadium Hotel

Carrer De Sants, 383, Barcelona

8,5
3 stjärnor

1 357 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel Miramar Barcelona

Placa Carles Ibanez 3, Barcelona

8,6
5 stjärnor

3 574 kr

Visa erbjudanden för hotell

Aparthotel BCN Montjuic

Carrer de Sant Fructuos, 64-74, Barcelona

8,7
3 stjärnor

1 674 kr

Visa erbjudanden för hotell

Fira Guest House

Avinguda Del Carrilet 16 A Entresuelo 2a, Barcelona

6,3
1 stjärna

1 002 kr

Visa erbjudanden för hotell

Spara pengar när du bokar hotell med momondo

De bästa hotellerbjudandena

De bästa hotellerbjudandena

Se erbjudanden från över tre miljoner hotell och boenden på ett och samma ställe.

Gratis avbokning

Gratis avbokning

Använd våra filter för att hitta boenden med gratis avbokning.

Miljontals omdömen

Miljontals omdömen

Kontrollera betyg baserat på miljontals gästomdömen.

Prisbevakning

Prisbevakning

Inte redo att boka? Skapa en för att hålla koll på priserna.

Ett enklare sätt att hantera din resa till Barcelona

Vi gör det superenkelt att schemalägga, organisera och resa med vänner och familj. Trips är gratis – och tillgängligt för dig att använda oavsett var du bokar.

Bli meddelad när priserna sjunker

Dagliga prisförändringar i din inkorg – endast med Prisbevakning.
2 gäster, 1 rum
tors 9/7
fre 10/7

Hitta bättre resultat för din vistelse i Barcelona

Populära städer i Spanien