Courtyard by Marriott Lake Placid

Hotell med Inomhuspool

3 stjärnor
7,1
Bra
baserat på 231 omdömen
231 verifierade omdömen
ons 30/9
-
tors 1/10
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
1 218 kr
/Billigaste Pris per natt
Rumstyp
Leverantör
Per natt totalt
Superior-rum, okänd sängtyp
1 218 kr
Standardrum, okänd sängtyp
1 334 kr
Superior-rum, okänd sängtyp
1 434 kr
Om
Rum
Faciliteter
Omdömen
Plats

Property safety measures

Förhöjd sanitet

Daglig rengöring, fler hygienprodukter.

Policy för fysisk distansering

Lobbys anpassade för fysisk distansering.

Kontaktfri in- och utcheckning

Minimal kontakt med hotellpersonal och andra gäster.

Courtyard by Marriott Lake Placid room price & deals

ons 30/9
-
tors 1/10
Typ av boende
Bokningslänk
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, 1 king size-säng
Dubbelrum, 1 king size-säng
Dubbelrum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 bäddsoffa
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 bäddsoffa
Kingsize-rum, okänd sängtyp
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
Queensize-rum, okänd sängtyp
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.

Hotell Amenities & Facilities

  • Inomhuspool
  • Träningslokal
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Te/kaffebryggare
  • Kaffemaskin
  • Gratis parkering
  • Affärscentrum

Courtyard by Marriott Lake Placid Reviews

7,1
Bra
231 verifierade omdömen
Fantastiskt
103
Utomordentligt
34
Bra
32
Okej
13
Till belåtenhet
21
Mediokert
11
Dåligt
17
Sortera efter:Senaste

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Leverantörsomdömen

Courtyard by Marriott Lake Placid room booking info

Icheckning/Utcheckning

Incheckning när som helst efter 15:00, utcheckning när som helst före 11:00

Avbokning/förskottsbetalning

Regler för avbokning/förskottsbetalningar varierar beroende på rumstyp och leverantör.

Frequently asked questions

  • Hur står sig Courtyard by Marriott Lake Placid jämfört med andra 3-stjärniga hotell i Lake Placid?

    Det finns en skillnad på 2 307 kr per natt i genomsnittspriset för 3-stjärniga hotell i Lake Placid (3 694 kr per natt) och den genomsnittliga kostnaden per natt på Courtyard by Marriott Lake Placid (1 387 kr per natt).

  • Hur långt är det mellan Courtyard by Marriott Lake Placid och Saranac Lake Adirondack?

    Om det är lite trafik tar de 21,7 km mellan Saranac Lake Adirondack och Courtyard by Marriott Lake Placid ungefär 40 min att köra. Om ditt hotell ligger i ett storstadsområde kan du förvänta dig längre körtid på grund av mer trafik.

  • Hur tar man sig bäst till Courtyard by Marriott Lake Placid från Saranac Lake Adirondack?

    Om du letar efter ett enkelt sätt att ta dig från Saranac Lake Adirondack till Courtyard by Marriott Lake Placid kan det vara värt att ringa en taxi eller beställa en samåkningstjänst som tar dig till hotellet, och runt i staden under din vistelse.

  • Är Courtyard by Marriott Lake Placid djurvänligt?

    Courtyard by Marriott Lake Placid välkomnar husdjur i sina lokaler.

  • Finns det olika matalternativ på Courtyard by Marriott Lake Placid?

    Courtyard by Marriott Lake Placid har en restaurang som kan besökas av hotellets gäster. Du kan äta i restaurangen eller beställa mat att ta med dig. Ring receptionen på +1 518 523 2900 för att ta reda på kökets öppettider. Ett av de enklaste alternativen för gäster i Lake Placid som bor på Courtyard by Marriott Lake Placid är att beställa upp mat till rummet vilket är ett alternativ som finns tillgängligt för alla hotellgäster.

  • Har Courtyard by Marriott Lake Placid pool?

    Ja. Många av momondos användare som reser till Lake Placid letar specifikt efter hotell med pool. Courtyard by Marriott Lake Placid kan ha regler och riktlinjer för användning av poolen, så se till att fråga receptionen om poolens öppettider och andra detaljer.

  • Vilket är telefonnumret till Courtyard by Marriott Lake Placid?

    Det bästa numret att nå Courtyard by Marriott Lake Placid på är +1 518 523 2900.

  • Har Courtyard by Marriott Lake Placid Wi-Fi?

    Ja, Courtyard by Marriott Lake Placid erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Finns det ett gym eller ett fitness-center tillgängligt för gäster som bor på Courtyard by Marriott Lake Placid?

    Ja, det finns ett gym tillgängligt för gäster som bor på Courtyard by Marriott Lake Placid. För att ta reda på gymmets öppettider är det bäst att fråga i receptionen vid incheckningen.

  • Vilken tid är utcheckningen för Courtyard by Marriott Lake Placid?

    Utcheckningstiden på Courtyard by Marriott Lake Placid är 11:00. Sen utcheckning kan vara möjlig vid förfrågan i receptionen.

  • Vad är priset för ett rum på Courtyard by Marriott Lake Placid?

    Kostnaden varierar beroende på vilket typ av rum du föredrar och dina resedatum. Genomsnittspriset per natt på Courtyard by Marriott Lake Placid, Lake Placid ligger på 2 635 kr, men du kan hitta bra erbjudanden för så lite som 1 290 kr. Du kan se alla priserna för din resa i formuläret ovan.

  • Finns det tvättservice i Courtyard by Marriott Lake Placid?

    Ja, du kan få dina kläder tvättade med tvättservicen på Courtyard by Marriott Lake Placid, Lake Placid. Gästerna kan också använda boendets strykjärn och strykbräda antingen på rummet eller i tvättstugan.

  • Hur många bolag söker momondo igenom efter hotell i Lake Placid?

    Från och med september 2026 finns det 389 bolag att välja mellan för hotell i Lake Placid.

  • När uppdaterade momondo senast priserna för hotell för Lake Placid?

    Priser för hotell i Lake Placid uppdateras varje dag.

Places of interest near Courtyard by Marriott Lake Placid

Attractions in Lake Placid, New York curated by momondo
Här ligger Courtyard by Marriott Lake Placid: 5920 Cascade Road, Lake Placid, NY 12946

Top landmarks

  • Lake Placid Club Golf Courses1.2 km
  • Lake Placid Winter Olympic Museum1.5 km
  • Olympic Jumping Complex1.5 km
  • John Brown Farm and Gravesite2.1 km
  • Lake Placid Center for the Arts3 km
  • Brewster Peninsula Nature Trails3.4 km
  • Whiteface Golf Club4.7 km
  • Lake Placid4.9 km
  • Mt. Van Hoevenberg Olympic Bobsled Run7.2 km
  • Olympic Sports Complex7.4 km
  • Mount Van Hoevenberg7.8 km
  • Mount Jo9.1 km

momondo’s favorite Lake Placid hotels

Hampton Inn & Suites Lake Placid

801 Mirror Lake Drive, Lake Placid, NY

9,0
3 stjärnor

1 229 kr

The Interlaken Inn

39 Interlaken Avenue, Lake Placid, NY

8,7
3 stjärnor

1 436 kr

The Whiteface Lodge

Lake Placid, NY

9,2

3 550 kr

Rodeway Inn Lake Placid South

5828 Cascade Road, Lake Placid, NY

6,3
2 stjärnor

1 023 kr

Spara pengar när du bokar hotell med momondo

De bästa hotellerbjudandena

De bästa hotellerbjudandena

Se erbjudanden från över tre miljoner hotell och boenden på ett och samma ställe.

Gratis avbokning

Gratis avbokning

Använd våra filter för att hitta boenden med gratis avbokning.

Miljontals omdömen

Miljontals omdömen

Kontrollera betyg baserat på miljontals gästomdömen.

Prisbevakning

Prisbevakning

Inte redo att boka? Skapa en för att hålla koll på priserna.

Ett enklare sätt att hantera din resa till Lake Placid

Vi gör det superenkelt att schemalägga, organisera och resa med vänner och familj. Trips är gratis – och tillgängligt för dig att använda oavsett var du bokar.

Bli meddelad när priserna sjunker

Dagliga prisförändringar i din inkorg – endast med Prisbevakning.
2 gäster, 1 rum
ons 30/9
tors 1/10

Hitta bättre resultat för din vistelse i Lake Placid

Populära städer i USA