Hotel Abastos Plaza

Hotell med Träningslokal

3 stjärnor
lör 5/9
-
sön 6/9
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
754 kr
/Billigaste Pris per natt
Rumstyp
Leverantör
Per natt totalt
Standardrum, okänd sängtyp
754 kr
Kingsize-rum, okänd sängtyp
821 kr
Dubbelrum, 2 dubbelsängar
881 kr
Om
Rum
Faciliteter
Omdömen
Plats

Hotel Abastos Plaza room price & deals

lör 5/9
-
sön 6/9
Typ av boende
Bokningslänk
Dubbelrum, 2 dubbelsängar
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, 2 dubbelsängar
Dubbelrum, 1 king size-säng
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, 2 dubbelsängar
Standardrum, 2 dubbelsängar
Standardrum, 2 dubbelsängar
Standardrum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, okänd sängtyp
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.

Hotell Amenities & Facilities

  • Träningslokal
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Parkeringsservice
  • Gratis parkering
  • Affärscentrum
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Flat-screen TV

Tjänster och bekvämligheter

  • Konferensrum
  • Affärscentrum
  • Väckningsservice
  • Concierge-service
  • Kassaskåp
  • Valutaväxling på plats
  • Mötesrum
  • Rumservice
  • Utflyktsdisk
  • Nyckelkortsåtkomst
  • Fotmassage
  • Vattenflaska
  • Reception dygnet runt

Grundläggande bekvämligheter

  • Gratis WiFi
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Internet
  • Sängkläder
  • Handdukar
  • Brandsläckare
  • Gratis toalettartiklar
  • Schampo
  • Brandvarnare
  • Luftkonditionering
  • Handdukar/lakan (extra kostnad)
  • Papperskorgar
  • Balsam

Restauranger

  • Dietspecifika menyer (vid begäran)
  • Kafeteria
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Frukost på rummet
  • Mat kan levereras till gästboendet
  • Försäljningsautomat (drycker)
  • Försäljningsautomat (snacks)
  • Matbord

Tillgänglighet och lämplighet

  • Handikappvänligt
  • Hiss
  • Nås via hiss
  • Tillgänglig parkering
  • Rökning förbjuden
  • Fjäderfri kudde
  • Övre våningar nås med hiss
  • Rökningsområden

Badrum

  • Dusch
  • Högre toalett
  • Badmössa
  • Hårfön
  • Toalett
  • Toalettpapper
  • Tandborste
  • Privat badrum

Parkering och transport

  • EV-laddningsstation
  • Flygbuss (tilläggsavgift)
  • Gratis parkering
  • Parkeringsservice
  • Privat parkering
  • Transferservice (mot extra avgift)

Tvättstuga

  • Tvättstuga
  • Strykservice
  • Tvätt-/kemtvättsservice
  • Strykjärn och strykbräda
  • Byxpress

Allmänt

  • Familjerum
  • Tofflor
  • Utsikt över innergården
  • Telefon
  • Förvaring

Hälsa och säkerhet

  • Daglig städning
  • Förstahjälpenlåda
  • Övervakningskameror i gemensamma utrymmen
  • Övervakningskameror utanför boendet
  • Säkerhetsvakt dygnet runt

Sovrum

  • Uttag nära sängen
  • Bäddsoffa
  • Klädhängare
  • Garderob eller klädkammare

Media och underhållning

  • Flat-screen TV
  • Kabel- eller satellit-TV
  • TV

Arbetsyta

  • Fax/kopieringsmöjligheter
  • Skrivbord

Spa

  • Massage
  • Spa

Familjevänligt

  • Barnmåltider

Fitness

  • Träningslokal

Hotel Abastos Plaza Reviews

9,2
Fantastiskt
768 verifierade omdömen
Fantastiskt
497
Utomordentligt
111
Bra
77
Okej
30
Till belåtenhet
22
Mediokert
10
Dåligt
21
Sortera efter:Senaste

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Hotel Abastos Plaza room booking info

Icheckning/Utcheckning

Incheckning när som helst efter 15:00, utcheckning när som helst före 13:00

Avbokning/förskottsbetalning

Regler för avbokning/förskottsbetalningar varierar beroende på rumstyp och leverantör.

Frequently asked questions

  • Hur står sig Hotel Abastos Plaza jämfört med andra 3-stjärniga hotell i Mexico City?

    Hotel Abastos Plaza ligger generellt under genomsnittspriset för 3-stjärniga hotell i Mexico City. I genomsnitt kan du förvänta dig att få betala 862 kr per natt i Mexico City. Hotel Abastos Plaza kostar generellt 793 kr per natt, vilket är 69 kr billigare än genomsnittet i Mexico City.

  • Hur långt är det mellan Hotel Abastos Plaza och Mexico Citys internationella?

    Köravståndet mellan Mexico Citys internationella och Hotel Abastos Plaza är 6,1 km och tar generellt 11 min att köra. Körtiden kan variera beroende på tid på dygnet och trafiken.

  • Hur tar man sig bäst till Hotel Abastos Plaza från Mexico Citys internationella?

    Ett annat mer vanligt alternativ är att helt enkelt ta en taxi eller använda sig av en samåkningstjänst för att ta sig från flygplatsen till Hotel Abastos Plaza. Den närmsta flygplatsen från hotellet är Mexico Citys internationella.

  • Finns det olika matalternativ på Hotel Abastos Plaza?

    Hotel Abastos Plaza har en restaurang som kan besökas av hotellets gäster. Du kan äta i restaurangen eller beställa mat att ta med dig. Ring receptionen på +52 555 600 2324 för att ta reda på kökets öppettider. Om du bor på Hotel Abastos Plaza är du mer än välkommen att beställa mat via hotellets rumsservicemeny.

  • Har Hotel Abastos Plaza pool?

    Enligt våra uppgifter finns det ingen pool på Hotel Abastos Plaza, men ibland gör hotellen ändringar utan att uppdatera oss. Vi rekommenderar därför att du ringer till Hotel Abastos Plaza på +52 555 600 2324.

  • Vilket är telefonnumret till Hotel Abastos Plaza?

    Det bästa numret att nå Hotel Abastos Plaza på är +52 555 600 2324.

  • Har Hotel Abastos Plaza Wi-Fi?

    Ja, Hotel Abastos Plaza erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Finns det ett gym eller ett fitness-center tillgängligt för gäster som bor på Hotel Abastos Plaza?

    Hotel Abastos Plaza har ett gym som är tillgängligt för hotellets gäster. Vissa hotellgym är inte öppna dygnet runt så det kan vara bästa att fråga om gymmets öppettider i receptionen.

  • Vilken tid är utcheckningen för Hotel Abastos Plaza?

    Utcheckningstiden på Hotel Abastos Plaza är 13:00. Sen utcheckning kan vara möjligt vid förfrågan.

  • Vad är priset för ett rum på Hotel Abastos Plaza?

    Priserna kan variera beroende på rumstyp, datum och tillgänglighet. Just nu kan du hitta fantastiska rumserbjudanden för Hotel Abastos Plaza mellan 665 kr och 1 045 kr per natt. Ange önskade datum i formuläret ovan för att se de bästa erbjudandena för dig.

  • Finns det tvättservice i Hotel Abastos Plaza?

    Ja, du kan tvätta på Hotel Abastos Plaza. Det finns även strykjärn och en strykbräda på boendet. Du kan be om dem i receptionen om de inte finns på rummet.

  • Hur många bolag söker momondo igenom efter hotell i Mexico City?

    Från och med augusti 2026 finns det 6 066 bolag att välja mellan för hotell i Mexico City.

  • När uppdaterade momondo senast priserna för hotell för Mexico City?

    Priserna för hotell i Mexico City uppdaterades senast idag.

Places of interest near Hotel Abastos Plaza

Attractions in Mexico City, Mexiko curated by momondo
Här ligger Hotel Abastos Plaza: Avenida Tezontle No. 133, 09040 Mexico City, Mexico City

Top landmarks

  • Autodromo Hermanos Rodriguez2.7 km
  • Estadio GNP Seguros3.2 km
  • National Palace7.8 km
  • Plaza de la Constitucion8 km
  • Mexico City Metropolitan Cathedral8.1 km
  • Plaza Garibaldi9.1 km
  • Museo de Arte Popular9.1 km
  • Paseo de la Reforma9.4 km
  • Parque Ecológico de Xochimilco10 km
  • World Trade Center Mexico City10.2 km
  • Zona Rosa10.2 km
  • El Ángel de la Independencia10.6 km

momondo’s favorite Mexico City hotels

Hotel Geneve Mexico City

Londres 130, Mexico City, Mexico City

8,5
5 stjärnor

910 kr

Hyatt Regency Mexico City

Campos Eliseos No. 204 Polanco, Mexico City, Mexico City

9,1
5 stjärnor

2 914 kr

Exe Suites Reforma

Rio Amazonas 78, Mexico City, Mexico City

8,3
5 stjärnor

764 kr

Hotel & Suites Pf

Liverpool 197 Col Juarez, Mexico City, Mexico City

8,5
4 stjärnor

517 kr

Camino Real Aeropuerto Mexico

Puerto Mexico No. 80, Mexico City, Mexico City

8,2
4 stjärnor

1 271 kr

Suites Parioli

Rio Po 108, Mexico City, Mexico City

8,0
3 stjärnor

519 kr

Hotel Pf

Avenue Florencia No 61, Mexico City, Mexico City

8,8
3 stjärnor

545 kr

Corinto Hotel

Ignacio Vallarta 24, Mexico City, Mexico City

7,2
3 stjärnor

363 kr

NH Collection Mexico City Reforma

Liverpool No 155, Mexico City, Mexico City

8,2
4 stjärnor

1 187 kr

Nearby accommodation in Mexico City

La Condesa

See more

Condesa df, Mexico City, a Member of Design Hotels

Av Veracruz 102 Col Condesa, Mexico City, Mexico City

7,4
4 stjärnor

3 875 kr

Visa erbjudanden för hotell

Villa Condesa

Colima 428 Col. Roma/Condesa, Mexico City, Mexico City

9,1
3 stjärnor

1 844 kr

Visa erbjudanden för hotell

Roomies Hostel - Condesa

25#A Calle Atlixco Colonia Condesa, Mexico City, Mexico City

6,7
2 stjärnor

291 kr

Visa erbjudanden för hotell

Amazinn Places Cdmx Condesa

Juan de la Barrera, 71, Mexico City, Mexico City

7,9

535 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel Casa Cuenca

4 Cuernavaca, Mexico City, Mexico City

9,0
3 stjärnor

2 549 kr

Visa erbjudanden för hotell

Condesa Suites

Mexico City, Mexico City

8,5

583 kr

Visa erbjudanden för hotell

Casa Castillo Condesa

Cuernavaca 84, Mexico City, Mexico City

9,0
3 stjärnor

659 kr

Visa erbjudanden för hotell

Don Jacinto Stay&Sip

Zamora 13A, Mexico City, Mexico City

8,8
3 stjärnor

691 kr

Visa erbjudanden för hotell

Zamora By Mr W

Mexico City, Mexico City

8,9

606 kr

Visa erbjudanden för hotell

Cuajimalpa de Morelos

See more

Live Aqua Ciudad de Mexico Bosques de las Lomas

Av. Paseo de los Tamarindos No. 98, Mexico City, Mexico City

9,3
5 stjärnor

2 902 kr

Visa erbjudanden för hotell

NH Collection Mexico City Santa Fe

Juan Salvador Agraz, 44, Mexico City, Mexico City

8,5
4 stjärnor

841 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hyatt House Mexico City Santa Fe

Prol. Vasco De Quiroga #4001, Mexico City, Mexico City

8,8
4 stjärnor

955 kr

Visa erbjudanden för hotell

City Express Plus by Marriott Ciudad de México Santa Fe

Juan Salvador Agraz No. 69, Mexico City, Mexico City

8,4
3 stjärnor

726 kr

Visa erbjudanden för hotell

AC Hotels by Marriott Santa Fe

Juan Salvador Agraz No 130 Colonia Santa, Mexico City, Mexico City

8,3
3 stjärnor

994 kr

Visa erbjudanden för hotell

Stadia Suites Mexico City Santa Fe

Juan Salvador Agraz 60, Mexico City, Mexico City

8,9
4 stjärnor

816 kr

Visa erbjudanden för hotell

Sleep Inn Ciudad de Mexico Cuajimalpa

Carretera Mexico, Toluca NO. 5454 Col. El Yaqui, Mexico City, Mexico City

8,2
3 stjärnor

688 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel Glamping CM Mindfulness

Av de los Cedros 2, Mexico City, Mexico City

2 stjärnor

1 366 kr

Visa erbjudanden för hotell

The Paragon Hotel Mexico City Santa Fe By Accor

Juan Salvador Agraz 97, Ave Real, Mexico City, Mexico City

9,1
4 stjärnor

1 044 kr

Visa erbjudanden för hotell

Tlalpan

See more

Aztic Hotel Suites Ejecutivas

Blvd. Picacho Ajusco 124-ph, Mexico City, Mexico City

7,5
3 stjärnor

468 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel La Luna

Calzada de Tlalpan, 4383. Colonia San Lorenzo Huipulco, Mexico City, Mexico City

8,7
3 stjärnor

783 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel Inn Sur

Insurgentes Sur, 4265, Mexico City, Mexico City

7,8
3 stjärnor

516 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hacienda Peña Pobre

Camino Santa Teresa 480-2, Mexico City, Mexico City

9,3
4 stjärnor

678 kr

Visa erbjudanden för hotell

Royal Pedregal

Periferico Sur 4363, Mexico City, Mexico City

8,8
4 stjärnor

1 008 kr

Visa erbjudanden för hotell

La Casa Azul

Vasco De Quiroga 208, Mexico City, Mexico City

9,0
3 stjärnor

564 kr

Visa erbjudanden för hotell

Homestay - New cultures

Mexico City, Mexico City

Visa erbjudanden för hotell

City Express Plus by Marriott Ciudad de México Periférico Sur Tlalpan

Blvd Adolfo Ruiz Cortines No. 4860, Mexico City, Mexico City

8,3
3 stjärnor

926 kr

Visa erbjudanden för hotell

Punto Suites Periférico Sur

Periferico Sur 5219, Mexico City, Mexico City

9,2
5 stjärnor

1 156 kr

Visa erbjudanden för hotell

Benito Juárez

See more

City Express Plus by Marriott Ciudad de México Patio Universidad

Av. Popocatepetl 546, Mexico City, Mexico City

8,2
3 stjärnor

1 003 kr

Visa erbjudanden för hotell

Fiesta Inn Insurgentes Sur

Mercaderes #20 Col San Jose Insurgentes, Mexico City, Mexico City

8,9
4 stjärnor

1 089 kr

Visa erbjudanden för hotell

El Diplomatico

Insurgentes Sur 1105, Mexico City, Mexico City

8,6
4 stjärnor

793 kr

Visa erbjudanden för hotell

City Express Plus by Marriott Ciudad de México Insurgentes Sur

Insurgentes Sur 1581, Mexico City, Mexico City

8,5
3 stjärnor

1 127 kr

Visa erbjudanden för hotell

Colibrí B&B

Galicia 429, Mexico City, Mexico City

9,0
3 stjärnor

466 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel Princesa

Calzada de Tlalpan 952, Nativitas, Benito Juarez, Mexico City, Mexico City

8,3
3 stjärnor

373 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel Miramar

Calzada de Tlalpan 1550 Miravalle, Mexico City, Mexico City

7,2
2 stjärnor

420 kr

Visa erbjudanden för hotell

Econo Express Hotel

Calzada de Tlalpan No. 1035, Mexico City, Mexico City

9,0
3 stjärnor

592 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel Elements by Marquis

Insurgentes Sur 1032, Mexico City, Mexico City

9,0
4 stjärnor

1 106 kr

Visa erbjudanden för hotell

Spara pengar när du bokar hotell med momondo

De bästa hotellerbjudandena

De bästa hotellerbjudandena

Se erbjudanden från över tre miljoner hotell och boenden på ett och samma ställe.

Gratis avbokning

Gratis avbokning

Använd våra filter för att hitta boenden med gratis avbokning.

Miljontals omdömen

Miljontals omdömen

Kontrollera betyg baserat på miljontals gästomdömen.

Prisbevakning

Prisbevakning

Inte redo att boka? Skapa en för att hålla koll på priserna.

Ett enklare sätt att hantera din resa till Mexico City

Vi gör det superenkelt att schemalägga, organisera och resa med vänner och familj. Trips är gratis – och tillgängligt för dig att använda oavsett var du bokar.

Bli meddelad när priserna sjunker

Dagliga prisförändringar i din inkorg – endast med Prisbevakning.
2 gäster, 1 rum
lör 5/9
sön 6/9

Hitta bättre resultat för din vistelse i Mexico City

Populära städer i Mexiko