Vitalhotel Sonneck

Hotell med Inomhuspool

4 stjärnor
tors 17/9
-
fre 18/9
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
2 128 kr
/Billigaste Pris per natt
Rumstyp
Leverantör
Per natt totalt
Klassiskt rum, okänd sängtyp
2 128 kr
Klassiskt rum, okänd sängtyp
2 218 kr
Klassiskt rum, okänd sängtyp
2 315 kr
Om
Rum
Faciliteter
Omdömen
Plats

About Vitalhotel Sonneck, Bad Wörishofen

Renlighet
8,4
Bekvämlighet
8,1
Plats
8,7
Tjänster
7,7
Personal
8,5
Valuta för pengarna
7,6
Detta 4-stjärniga hälsohotell har ett lugnt läge intill en skog strax utanför Bad Wörishofen. Här finns ett modernt spa med en pool med vattenfall, en skönhetssalong och en gourmetrestaurang. Alla rum på Vitalhotel Sonneck har Wi-Fi och satellit-TV. Vissa rum har en balkong med vacker utsikt över landsbygden i nedre Allgäu. Varje morgon serveras en frukostbuffé på Vitalhotel Sonneck. Restaurangen serverar regionala tyska rätter och medelhavsmat. Spaet på Vitalhotel Sonneck har gym, bastu och ångbad. Massage- och skönhetsbehandlingar kan också bokas. Vitalhotel Sonneck ligger 10 minuters promenad från spaträdgården Kurpark Bad Wörishofen. Det ligger 20 minuters promenad från Bad Wörishofens tågstation.

Vitalhotel Sonneck room price & deals

tors 17/9
-
fre 18/9
Typ av boende
Bokningslänk
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.

Hotell Amenities & Facilities

  • Inomhuspool
  • Träningslokal
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Gratis parkering
  • Transferservice (gratis)
  • Flat-screen TV
  • TV

Tjänster och bekvämligheter

  • Väckningsservice
  • Concierge-service
  • Kassaskåp
  • Mötesrum
  • Kollektivtrafiksbiljetter
  • Rumservice
  • Utflyktsdisk
  • Nyckelkortsåtkomst
  • Expressutcheckning
  • Vattenflaska
  • Privat incheckning/utcheckning

Grundläggande bekvämligheter

  • Gratis WiFi
  • Internet
  • Sängkläder
  • Handdukar
  • Brandsläckare
  • Gratis toalettartiklar
  • Schampo
  • Brandvarnare
  • Värme
  • Kroppstvål
  • Papperskorgar

Tillgänglighet och lämplighet

  • Husdjur får medtagas vid förfrågan. Kostnader kan tillkomma.
  • Handikappvänligt
  • Hiss
  • Nås via hiss
  • Tillgänglig parkering
  • Allergivänliga rum
  • Rökning förbjuden
  • Toalett med stödhandtag
  • Övre våningar nås med hiss
  • Rökningsområden

Badrum

  • Dusch
  • Badmössa
  • Hårfön
  • Toalett
  • Toalettpapper
  • Morgonrock
  • Privat badrum
  • Walk-in-dusch

Pool och spa

  • Massage
  • Spa
  • Bubbelpool
  • Inomhuspool
  • Bastu
  • Poolhanddukar
  • Ångbastu

Saker att göra

  • Vandring
  • Cykeluthyrning
  • Sällskapsspel/pussel
  • Golf
  • Cykling
  • Matlagningsklasser
  • Mini-golf

Allmänt

  • Vardagsrum
  • Utsikt över trädgård
  • Tofflor
  • Telefon
  • Heltäckningsmatta
  • Förvaring

Utomhus

  • Terrass/uteplats
  • Strandstolar
  • Balkong
  • Picknickområde
  • Trädgård

Hälsa och säkerhet

  • Daglig städning
  • Förstahjälpenlåda
  • Övervakningskameror i gemensamma utrymmen
  • Övervakningskameror utanför boendet
  • Kassaskåp

Parkering och transport

  • Transferservice (gratis)
  • EV-laddningsstation
  • Gratis parkering
  • Privat parkering

Restauranger

  • Inpackade luncher
  • Dietspecifika menyer (vid begäran)
  • Restaurang
  • Bar/lounge

Tvättstuga

  • Tvättstuga
  • Strykservice
  • Tvätt-/kemtvättsservice

Media och underhållning

  • Flat-screen TV
  • TV

Sovrum

  • Uttag nära sängen
  • Garderob eller klädkammare

Arbetsyta

  • Fax/kopieringsmöjligheter
  • Skrivbord

Familjevänligt

  • Barnsängar tillgängliga
  • Barnmåltider

Fitness

  • Träningslokal

Vitalhotel Sonneck Reviews

7,7
Bra657 verifierade omdömen

Vitalhotel Sonneck room booking info

Icheckning/Utcheckning

Incheckning när som helst efter 15:00, utcheckning när som helst före 11:00

Avbokning/förskottsbetalning

Regler för avbokning/förskottsbetalningar varierar beroende på rumstyp och leverantör.

Frequently asked questions

  • Hur långt är det mellan Vitalhotel Sonneck och Memmingen?

    Vitalhotel Sonneck ligger 25,4 km från Memmingen. Du kan förvänta dig att körningen från Vitalhotel Sonneck till Memmingen kommer ta ungefär 47 min. Det kan vara värt att kolla upp vilka tider det är rusningstrafik om du vill spara tid.

  • Hur tar man sig bäst till Vitalhotel Sonneck från Memmingen?

    Ett annat mer vanligt alternativ är att helt enkelt ta en taxi eller använda sig av en samåkningstjänst för att ta sig från flygplatsen till Vitalhotel Sonneck. Den närmsta flygplatsen från hotellet är Memmingen.

  • Är Vitalhotel Sonneck djurvänligt?

    Vitalhotel Sonneck välkomnar husdjur i sina lokaler.

  • Finns det olika matalternativ på Vitalhotel Sonneck?

    Vitalhotel Sonneck har en restaurang som kan besökas av hotellets gäster. Du kan äta i restaurangen eller beställa mat att ta med dig. Ring receptionen på +49 8247 334 900 för att ta reda på kökets öppettider. Ett av de enklaste alternativen för gäster i Bad Wörishofen som bor på Vitalhotel Sonneck är att beställa upp mat till rummet vilket är ett alternativ som finns tillgängligt för alla hotellgäster.

  • Har Vitalhotel Sonneck pool?

    Ja. Många av momondos användare som reser till Bad Wörishofen letar specifikt efter hotell med pool. Vitalhotel Sonneck kan ha regler och riktlinjer för användning av poolen, så se till att fråga receptionen om poolens öppettider och andra detaljer.

  • Vilket är telefonnumret till Vitalhotel Sonneck?

    För att få hjälp av personal på Vitalhotel Sonneck kan du ringa +49 8247 334 900.

  • Har Vitalhotel Sonneck Wi-Fi?

    Ja, Vitalhotel Sonneck erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Finns det ett gym eller ett fitness-center tillgängligt för gäster som bor på Vitalhotel Sonneck?

    Det finns ett gym tillgängligt för de gäster som bor på Vitalhotel Sonneck. De flesta hotellgym är inte öppna dygnet runt, så se till att fråga i receptionen om gymmets öppettider.

  • Vilken tid är utcheckningen för Vitalhotel Sonneck?

    Tiden för utcheckning är 11:00. Det är en god idé att planera i enlighet med detta innan din avresa för att undvika eventuella avgifter.

  • Vad är priset för ett rum på Vitalhotel Sonneck?

    Priserna kan variera beroende på rumstyp, datum och tillgänglighet. Just nu kan du hitta fantastiska rumserbjudanden för Vitalhotel Sonneck mellan 2 001 kr och 2 464 kr per natt. Ange önskade datum i formuläret ovan för att se de bästa erbjudandena för dig.

  • Finns det tvättservice i Vitalhotel Sonneck?

    Ja, det finns det. Kontakta Vitalhotel Sonneck, Bad Wörishofen för mer information om tillgänglig tvättservice.

  • Hur många bolag söker momondo igenom efter hotell i Bad Wörishofen?

    Det finns 140 bolag tillgängliga för hotell i Bad Wörishofen från och med september 2026.

  • När uppdaterade momondo senast priserna för hotell för Bad Wörishofen?

    Priserna för hotell i Bad Wörishofen uppdateras dagligen.

Places of interest near Vitalhotel Sonneck

Attractions in Bad Wörishofen, Tyskland curated by momondo

Här ligger Vitalhotel Sonneck: Tannenbaum 1, 86825 Bad Wörishofen, Bayern

Mest populära sevärdheterna

Kurpark0,5 km
Sonnenbüchl0,9 km
Stadtpark Bad Worishofen1,4 km
Kneippmuseum1,5 km
Fünfknopfturm14,7 km
Skyline Park4,0 km

momondo’s favorite Bad Wörishofen hotels

Kurhotel Roswitha

Denkmalplatz 1, Bad Wörishofen, Bayern

8,3
3 stjärnor

1 150 kr

Hotel & Spa Fontenay

Eichwaldstrasse 8 -12, Bad Wörishofen, Bayern

9,5
5 stjärnor

3 575 kr

Der Sonnenhof

Hermann- Aust- Strasse 11, Bad Wörishofen, Bayern

8,8
5 stjärnor

2 367 kr

Spara pengar när du bokar hotell med momondo

De bästa hotellerbjudandena

De bästa hotellerbjudandena

Se erbjudanden från över tre miljoner hotell och boenden på ett och samma ställe.

Gratis avbokning

Gratis avbokning

Använd våra filter för att hitta boenden med gratis avbokning.

Miljontals omdömen

Miljontals omdömen

Kontrollera betyg baserat på miljontals gästomdömen.

Prisbevakning

Prisbevakning

Inte redo att boka? Skapa en för att hålla koll på priserna.

Ett enklare sätt att hantera din resa till Bad Wörishofen

Vi gör det superenkelt att schemalägga, organisera och resa med vänner och familj. Trips är gratis – och tillgängligt för dig att använda oavsett var du bokar.

Bli meddelad när priserna sjunker

Dagliga prisförändringar i din inkorg – endast med Prisbevakning.
2 gäster, 1 rum
tors 17/9
fre 18/9

Hitta bättre resultat för din vistelse i Bad Wörishofen

Populära städer i Tyskland