Thon Hotel Vasa

Hotell med Träningslokal

4 stjärnor
lör 8/8
-
sön 9/8
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
1 289 kr
/Billigaste Pris per natt
Rumstyp
Leverantör
Per natt totalt
Standardrum, okänd sängtyp
1 289 kr
Standardrum, okänd sängtyp
1 355 kr
Standardrum, okänd sängtyp
1 630 kr
Om
Rum
Faciliteter
Omdömen
Plats

Om Thon Hotel Vasa, Stockholm

Renlighet
9,3
Bekvämlighet
9,3
Plats
9,8
Tjänster
9,0
Personal
9,6
Valuta för pengarna
8,4

Terminus är ett hotell som ligger i en historisk byggnad i hjärtat av Stockholm. Hotellet ligger i en byggnad från 1800-talet och blandar historia med moderna bekvämligheter. Gästfrihet är av betydelse på detta familjeägda hotell. Du kan förvänta dig utmärkt service och vänlig personal.

Terminus erbjuder gratis Wi-Fi i hela hotellet. Det finns 24-timmars bevakning, så du kan känna dig trygg dygnet runt. Den flerspråkiga personalen i receptionen finns tillgänglig 24 timmar om dygnet. Hotellet erbjuder bagageförvaring, tvättservice och rumsservice. Du kan använda businesscentret, mötesrummen samt fax- och kopieringstjänster när du reser i jobbet.

Rummen på Terminus erbjuder bekväma möbler och bekvämligheter, och du kommer att ha en mängd olika rum med olika planlösning att välja mellan. Rummen har sovplatser för upp till 4 personer. Rummen har eget badrum med gratis badprodukter, TV, skrivbord och fåtölj eller soffa.

Varje morgon serveras en gratis frukostbuffé med bland annat gluten- och laktosfria rätter. Terminus Restaurant är en populär lunchplats för både gäster och lokalbefolkning. Här kan du njuta av sallader, grönsaksrätter och specialhuvudrätter. Kasper Restaurant erbjuder regionala specialiteter till lunch och middag, via en à la carte-meny. Tack vare hotellets centrala läge har du också ett urval av svenska och internationella restauranger i närheten.

Terminus ligger mittemot Stockholms centralstation, vilket gör det lätt att nå med tåg. I området finns sevärdheter som Kungliga slottet, Klara kyrka och Kungliga Operan. I området finns museer som dansmuseet och medeltidsmuseet. Bromma flygplats ligger mindre än 8 km bort.

Rumspriser & erbjudanden för Thon Hotel Vasa

lör 8/8
-
sön 9/8
Typ av boende
Bokningslänk
Dubbelrum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, 1 queen size-säng
Standardrum, 1 queen size-säng
Standardrum, 1 queen size-säng
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, 1 queen size-säng
Standardrum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.

Hotell-bekvämligheter & faciliteter

  • Träningslokal
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Kaffemaskin
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Flat-screen TV
  • TV
  • Mötesrum

Grundläggande bekvämligheter

  • Gratis WiFi
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Internet
  • Handdukar
  • Brandsläckare
  • Brandvarnare
  • Värme
  • Luftkonditionering
  • Papperskorgar

Restauranger

  • Minibar
  • Kafeteria
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Frukost på rummet
  • Kaffemaskin

Tjänster och bekvämligheter

  • Konferensrum
  • Kassaskåp
  • Mötesrum
  • Rumservice
  • Vattenflaska
  • Reception dygnet runt

Media och underhållning

  • Flat-screen TV
  • Delat lounge/TV-område
  • Streamingtjänst
  • TV

Tillgänglighet och lämplighet

  • Husdjur får medtagas vid förfrågan. Kostnader kan tillkomma.
  • Handikappvänligt
  • Hiss
  • Rökning förbjuden

Badrum

  • Hårfön
  • Toalettpapper
  • Morgonrock
  • Privat badrum

Parkering och transport

  • EV-laddningsstation
  • Parkering
  • Transferservice (mot extra avgift)

Tvättstuga

  • Tvättstuga
  • Tvätt-/kemtvättsservice
  • Strykjärn och strykbräda

Arbetsyta

  • Fax/kopieringsmöjligheter
  • Kassaskåp för laptop
  • Skrivbord

Hälsa och säkerhet

  • Daglig städning
  • Förstahjälpenlåda
  • Säkerhetsvakt dygnet runt

Sovrum

  • Uttag nära sängen
  • Bäddsoffa

Allmänt

  • Tofflor
  • Förvaring

Familjevänligt

  • Barnsängar tillgängliga

Fitness

  • Träningslokal

Omdömen för Thon Hotel Vasa

8,9
Utomordentligt
2728 verifierade omdömen
Fantastiskt
922
Utomordentligt
615
Bra
699
Okej
216
Till belåtenhet
183
Mediokert
46
Dåligt
47
Sortera efter:Senaste

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Leverantörsomdömen

Rumsbokningsinformation för Thon Hotel Vasa

Icheckning/Utcheckning

Incheckning när som helst efter 15:00, utcheckning när som helst före 12:00

Avbokning/förskottsbetalning

Regler för avbokning/förskottsbetalningar varierar beroende på rumstyp och leverantör.

Vanliga frågor

  • Hur står sig Thon Hotel Vasa jämfört med andra 4-stjärniga hotell i Stockholm?

    I Stockholm ligger genomsnittspriset på 4-stjärniga hotell på 3 357 kr per natt. Thon Hotel Vasa är 1 624 kr billigare än stadens genomsnitt med endast 1 733 kr per natt.

  • Hur långt är det mellan Thon Hotel Vasa och Stockholm-Bromma?

    Körningen från Stockholm-Bromma till Thon Hotel Vasa med avståndet 7,0 km kommer ta dig cirka 13 min beroende på trafiken. Hotell i mer tätbebyggda områden göra att din resetid blir längre.

  • Hur tar man sig bäst till Thon Hotel Vasa från Stockholm-Bromma?

    Thon Hotel Vasa erbjuder parkering för hotellets gäster. Det kan därför vara smidigt att ta sig från Stockholm-Bromma till hotellet, och även runt i Stockholm, med en hyrbil. Hyrbilar i Stockholm kostar i genomsnitt 243 kr per dag. Om du letar efter ett enkelt sätt att ta dig från Stockholm-Bromma till Thon Hotel Vasa kan det vara värt att ringa en taxi eller beställa en samåkningstjänst som tar dig till hotellet, och runt i staden under din vistelse.

  • Är Thon Hotel Vasa djurvänligt?

    Ja, du kan ta med din hund när du bor på Thon Hotel Vasa.

  • Finns det olika matalternativ på Thon Hotel Vasa?

    Thon Hotel Vasa har en restaurang som kan besökas av hotellets gäster. Du kan äta i restaurangen eller beställa mat att ta med dig. Ring receptionen på +46 857 809 000 för att ta reda på kökets öppettider. Gäster som bor på Thon Hotel Vasa kan beställa mat direkt från köket upp till sina rum.

  • Har Thon Hotel Vasa pool?

    Enligt våra uppgifter finns det ingen pool på Thon Hotel Vasa, men ibland gör hotellen ändringar utan att uppdatera oss. Vi rekommenderar därför att du ringer till Thon Hotel Vasa på +46 857 809 000.

  • Hur nära ligger Thon Hotel Vasa från centrum i Stockholm?

    När du bor på Thon Hotel Vasa har du endast 0,1 km mellan dig och stadskärnan i Stockholm. På vägen in till centrum i Stockholm kan du planera att se Stockholms Centralstation samt besöka flertalet butiker och restauranger.

  • Vilket är telefonnumret till Thon Hotel Vasa?

    Du kan ringa direkt till hotellet på +46 857 809 000.

  • Har Thon Hotel Vasa Wi-Fi?

    Ja, Thon Hotel Vasa erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Finns det ett gym eller ett fitness-center tillgängligt för gäster som bor på Thon Hotel Vasa?

    Det finns ett fitness-center tillgängligt för gäster som bor på Thon Hotel Vasa.

  • Vilken tid är utcheckningen för Thon Hotel Vasa?

    Utcheckningstiden på Thon Hotel Vasa är 12:00. Sen utcheckning kan vara möjlig vid förfrågan i receptionen.

  • Vad är priset för ett rum på Thon Hotel Vasa?

    Kostnaden varierar beroende på vilket typ av rum du föredrar och dina resedatum. Genomsnittspriset per natt på Thon Hotel Vasa, Stockholm ligger på 2 837 kr, men du kan hitta bra erbjudanden för så lite som 815 kr. Du kan se alla priserna för din resa i formuläret ovan.

  • Finns det tvättservice i Thon Hotel Vasa?

    Det finns tvättservice på Thon Hotel Vasa. Kontakta boendets reception för mer information. Strykutrustning så som strykbrädor och strykjärn finns också tillgängligt.

  • Vad är avståndet från Thon Hotel Vasa, Stockholm till Gröna Lunds Tivoli?

  • Ligger Armémuseum, Stockholm nära Thon Hotel Vasa?

  • Hur många bolag söker momondo igenom efter hotell i Stockholm?

    Det finns 742 bolag tillgängliga för hotell i Stockholm från och med augusti 2026.

  • När uppdaterade momondo senast priserna för hotell för Stockholm?

    Priser för hotell i Stockholm uppdateras varje dag.

Intressanta platser nära Thon Hotel Vasa

Sevärdheter i Stockholm, Sverige utvalda av momondo
Här ligger Thon Hotel Vasa: Vasagatan 20, 101 25 Stockholm, Stockholms län

Mest populära sevärdheterna

  • Stockholms innerstad247 m
  • Sergels torg368 m
  • Stockholms Stadshus0.4 km
  • Kungliga Operan0.6 km
  • Kungsträdgården0.7 km
  • Stockholms slott0.8 km
  • Stortorget0.9 km
  • Kungliga Dramatiska Teatern1 km
  • Kungliga biblioteket1.1 km
  • Kungliga Tekniska högskolan2.2 km
  • Gröna Lunds Tivoli2.2 km
  • Viking Line-terminalen2.7 km

momondos favorithotell i Stockholm

Scandic Kungens Kurva

Ekgårdsvägen 2, Stockholm, Stockholms län

7,7
3 stjärnor

793 kr

Clarion Hotel Amaranten

Kungsholmsgatan 31, Stockholm, Stockholms län

8,3
4 stjärnor

1 111 kr

Scandic Continental

Vasagatan 22, Stockholm, Stockholms län

8,4
4 stjärnor

1 215 kr

Scandic Alvik

Gustavslundsvägen 153, Stockholm, Stockholms län

8,6
4 stjärnor

745 kr

Dialog Hotel Kungens Kurva

Dialoggatan 1, Stockholm, Stockholms län

5,7
3 stjärnor

446 kr

Radisson Blu Royal Viking Hotell

Vasagatan 1, Stockholm, Stockholms län

8,6
4 stjärnor

1 390 kr

Clarion Hotel Sign

Östra Järnvägsgatan 35, Stockholm, Stockholms län

8,4
4 stjärnor

1 393 kr

Motel L Hammarby Sjöstad

Hammarby Alle 41, Stockholm, Stockholms län

8,4
3 stjärnor

754 kr

Scandic Anglais

Humlegårdsgatan 23, Stockholm, Stockholms län

7,9
4 stjärnor

1 261 kr

Närliggande boenden i Stockholm

Södermalm

Visa mer

Rygerfjord Hotell & Vandrarhem

Soder Malarstrand, Kajplats 13, Stockholm, Stockholms län

8,2
2 stjärnor

529 kr

Visa erbjudanden för hotell

Långholmen Hotell

Långholmsmuren 20, Stockholm, Stockholms län

8,9
3 stjärnor

876 kr

Visa erbjudanden för hotell

Clarion Hotel Stockholm

Ringvaegen 98, Stockholm, Stockholms län

8,2
4 stjärnor

1 128 kr

Visa erbjudanden för hotell

Best Western Plus Park City Hammarby Sjostad

Midskeppsgatan 6, Stockholm, Stockholms län

8,3
4 stjärnor

1 027 kr

Visa erbjudanden för hotell

Scandic Sjöfartshotellet

Katarinavägen 26, Stockholm, Stockholms län

7,8
3 stjärnor

1 031 kr

Visa erbjudanden för hotell

Mosebacke Hostel

Högbergsgatan 26, Stockholm, Stockholms län

6,7
2 stjärnor

677 kr

Visa erbjudanden för hotell

Motel L Hammarby Sjöstad

Hammarby Alle 41, Stockholm, Stockholms län

8,4
3 stjärnor

754 kr

Visa erbjudanden för hotell

Scandic Malmen

Götgatan 49-51, Stockholm, Stockholms län

7,9
4 stjärnor

941 kr

Visa erbjudanden för hotell

Kungsholmen

Visa mer

Nomad Cave

Hantverkargatan 32, Stockholm, Stockholms län

7,8
2 stjärnor

629 kr

Visa erbjudanden för hotell

Courtyard Stockholm Kungsholmen

Rålambshovsleden 50, Stockholm, Stockholms län

8,6
4 stjärnor

1 375 kr

Visa erbjudanden för hotell

Hotel Fridhem

Sankt Eriksgatan 38, Stockholm, Stockholms län

8,0
3 stjärnor

1 022 kr

Visa erbjudanden för hotell

Scandic Go, Sankt Eriksgatan 20

St Eriksgatan 20, Stockholm, Stockholms län

8,5
3 stjärnor

771 kr

Visa erbjudanden för hotell

Aiden by Best Western Stockholm City

Alstromergatan 39, Stockholm, Stockholms län

8,1
3 stjärnor

983 kr

Visa erbjudanden för hotell

Sky Hotel Apartments Stockholm

Lindhagensgatan 90, Stockholm, Stockholms län

8,8
3 stjärnor

1 132 kr

Visa erbjudanden för hotell

Clarion Hotel Amaranten

Kungsholmsgatan 31, Stockholm, Stockholms län

8,3
4 stjärnor

1 111 kr

Visa erbjudanden för hotell

Three Crown Bed and Breakfast

Kungsholmsgatan 13a, Stockholm, Stockholms län

7,9
2 stjärnor

704 kr

Visa erbjudanden för hotell

City Hostel (Adults Only)

Fleminggatan 19, Stockholm, Stockholms län

8,0
2 stjärnor

696 kr

Visa erbjudanden för hotell

Farsta

Visa mer

Farsta Bed and Breakfast

Lysviksgatan 55A, Stockholm, Stockholms län

8,4

744 kr

Visa erbjudanden för hotell

Homestay - Guestroom 20 mins from city

Stockholm, Stockholms län

610 kr

Visa erbjudanden för hotell

Cozy cottage close to nature and city

Stockholm, Stockholms län

7,0

713 kr

Visa erbjudanden för hotell

Spara pengar när du bokar hotell med momondo

De bästa hotellerbjudandena

De bästa hotellerbjudandena

Se erbjudanden från över tre miljoner hotell och boenden på ett och samma ställe.

Gratis avbokning

Gratis avbokning

Använd våra filter för att hitta boenden med gratis avbokning.

Miljontals omdömen

Miljontals omdömen

Kontrollera betyg baserat på miljontals gästomdömen.

Prisbevakning

Prisbevakning

Inte redo att boka? Skapa en för att hålla koll på priserna.

Ett enklare sätt att hantera din resa till Stockholm

Vi gör det superenkelt att schemalägga, organisera och resa med vänner och familj. Trips är gratis – och tillgängligt för dig att använda oavsett var du bokar.

Bli meddelad när priserna sjunker

Dagliga prisförändringar i din inkorg – endast med Prisbevakning.
2 gäster, 1 rum
lör 8/8
sön 9/8

Hitta bättre resultat för din vistelse i Stockholm

Populära städer i Sverige